fot. PAP/EPA

W 2019 r. Guardian uruchomi w Częstochowie drugi zakład produkcji szkła

W trzecim kwartale 2019 r. amerykańska firma Guardian Glass, wyspecjalizowana m.in. w produkcji szkła dla budownictwa, uruchomi swój drugi zakład w Częstochowie. Pracę znajdzie ponad 150 osób – wynika z informacji firmy.

W komunikacie Guardian potwierdził majowe informacje Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) o lokalizacji nowej inwestycji w Częstochowie. Jak podała wówczas strefa, amerykański producent szkła rozbuduje swoje zakłady w Częstochowie kosztem co najmniej 400 mln zł, zwiększając zatrudnienie do co najmniej 440 pracowników. W poniedziałek Guardian nie podał wartości inwestycji.

„Nowa huta (zakład produkcji szkła typu float i szkła powlekanego – PAP) zostanie wybudowana w sąsiedztwie istniejącego zakładu po spełnieniu wszelkich niezbędnych formalności. Przygotowanie i realizacja projektu inwestycji nastąpi bezzwłocznie. Oczekuje się, że zakład rozpocznie pracę w trzecim kwartale 2019 roku, tworząc ponad 150 nowych miejsc pracy. Zapewni produkcję na poziomie 1000 ton szkła dziennie i będzie wyposażony w zaawansowaną technologicznie linię do powlekania szkła” – poinformował inwestor.

Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na rosnący popyt na szkło typu float, szkło powlekane oraz inne szkła przetwarzane – chodzi m.in. o szkło bezbarwne, szkło budowlane czy szkło na kolektory słoneczne.

Jak poinformował cytowany w komunikacie prasowym prezes i dyrektor generalny firmy Guardian Glass Kevin Baird, nowy zakład w Częstochowie „będzie największą inwestycją kapitałową prowadzoną od podstaw w historii Guardian Glass”. Jego budowa ma umocnić pozycję koncernu jako producenta produktów szklanych dla budynków mieszkalnych i komercyjnych w Europie.

„Guardian jest pod ogromnym wrażeniem wzrostu gospodarczego w Polsce i jest przekonany, że Częstochowa to idealna lokalizacja, która umożliwi nam lepsze zaspokojenie potrzeb klientów. W związku z budową nowego zakładu otrzymaliśmy ogromne wsparcie od władz miasta Częstochowy, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz polskiego rządu” – podano w komunikacie.

Koncern zapowiedział też na przyszły rok przebudowę istniejącej linii produkcyjnej szkła typu float w Częstochowie, by podnieść jej wydajność. Jak podano, jest to potwierdzeniem strategicznej roli, jaką odgrywa dla Guardiana polski rynek.

„Oczekujemy dalszego wzrostu w Polsce i w krajach sąsiadujących” – prognozuje wiceprezes Guardian Glass w Europie Guus Boekhoudt.

Huta szkła Guardian w Częstochowie powstała w latach 2001-2002. Należy do najnowocześniejszych hut szkła na świecie. Od lipa 2002 r. działa w niej linia produkcji szkła typu float (bezbarwnego, budowlanego, na kolektory słoneczne). Szkło białe wytwarzane w Częstochowie charakteryzuje się bardzo wysoką przepuszczalnością światła, co jest cechą szczególnie istotną we współczesnej, energooszczędnej architekturze. Huta produkuje szkło float o grubości od 3 do 12 mm.

We wrześniu 2003 r., w ramach drugiego etapu inwestycji, w fabryce ruszyła linia do produkcji szkła powlekanego, oparta o technikę rozpylania magnetronowego – tzw. coater. Na linii magnetronowej produkowane są niskoemisyjne szkła termoizolacyjne; tzw. ClimaGuard (przeznaczone np. na szyby okienne w energooszczędnym budownictwie) oraz szkła przeciwsłoneczne (głównie na szklane fasady i elewacje). W 2011 r. ruszyła produkcja tzw. szkieł bezpiecznych LamiGlass oraz szkieł ze specjalną folią SR – ze zwiększoną izolacyjnością akustyczną.

Poza zakładami w Częstochowie Guardian ma też huty szkła typu float w 10 innych miejscach w Europie, m.in. w Oroshaza na Węgrzech, Thalheim w Niemczech, a także Riazaniu i Rostowie w Rosji.

W końcu maja inna spółka z grupy Guardian Industries uruchomiła w Katowicach centrum usług, które zajmie się obsługą finansową i księgową spółek Guardiana w Europie. W ciągu roku pracę znajdzie w sumie ok. 60 osób. Centrum odpowiada za procesy finansowe oraz księgowość wszystkich form działalności Guardian Glass w Europie, a docelowo zajmie się też obsługą sieci dystrybucyjnej, procesów komunikacji oraz prac projektowych.

Guardian Industries, którego siedziba znajduje się w amerykańskim stanie Michigan, zatrudnia 17 tys. osób w wielu krajach świata. Należąca do grupy firma Guardian Glass to jeden z liderów w produkcji szkła float, produktów szklanych powlekanych oraz gotowych wyrobów szklanych i rozwiązań dla budownictwa, transportu i motoryzacji. Inna spółka – Guardian Building Products – to czołowy amerykański dystrybutor specjalistycznych wyrobów budowlanych.

Nowa inwestycja Guardiana jest zlokalizowana na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w pierwszej połowie tego roku pozyskała 24 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 1,6 mld zł. Dzięki nowym inwestycjom powstanie ponad tysiąc miejsc pracy. Strefa, która w całym minionym roku pozyskała 29 nowych projektów o łącznej wartości ponad 1,9 mld zł, początkowo na 2017 r. prognozowała spadek wartości inwestycji i ilości inwestorów, spodziewając się – według ostrożnych szacunków – 25 projektów wartych w sumie ok. 1 mld zł i dających ponad tysiąc nowych miejsc pracy. Wiadomo już, że te wskaźniki zostaną znacznie przekroczone, a cały 2017 r. może należeć do rekordowych pod względem wartości nowych inwestycji.

KSSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych zainwestowało tam łącznie ponad 24 mld zł, dając zatrudnienie ponad 60 tys. osób. Katowicka strefa zajmuje ponad 2,6 tys. hektarów na obszarze 45 gmin w woj. śląskim, opolskim i małopolskim.

PAP/RIRM

drukuj