fot. https://twitter.com/kultura_gov_pl

193. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Muzeum Łazienki Królewskie wznawia spacery szlakiem tego zrywu narodowego

Przypada dziś 193. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Z tej okazji Muzeum Łazienki Królewskie wznawia spacery szlakiem tego zrywu narodowego. Osoby chętne już po południu będą mogły odwiedzić cztery miejsca, które stanowiły scenerię epizodów „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego.

Będą to Podchorążówka, Pałac na Wyspie, Amfiteatr i Belweder. Podczas spotkania odczytane zostaną wybrane fragmentu utworu związane z królewską rezydencją.

https://twitter.com/kultura_gov_pl/status/1729530594571264490

Pełnomocnik dyrektora muzeum Łazienki Królewskie ds. teatru, Joanna Szumańska, wskazuje, że spacer ma inspirować do refleksji nad sensem Powstania Listopadowego.

– Będzie spacer historyczno-teatralny, który przybliży nam cztery miejsca, tzw. cztery obrazy z „Nocy Listopadowej”. Zobaczymy dokładnie te miejsca, które widział Stanisław Wyspiański, i które tak podziałały na jego wyobraźnię, że napisał przepiękny dramat w 1904 roku – mówiła Joanna Szumańska.

https://twitter.com/kultura_gov_pl/status/1729772182400651472

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Spacery szlakiem Powstania Listopadowego są organizowane w ramach programu resortu kultury „Kultura dostępna”.

Z kolei w czwartek w Łazienkach Królewskich odbędzie się spacer „Łazienki w roku 1830”, a w piątek „Śladem międzywojennych Łazienek”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl