Ogłoszenie wyroku ws. organizacji lotów do Smoleńska zostało odroczone

Do 12 grudnia Sąd Najwyższy odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie organizacji lotów do Smoleńska. Kasację od wyroku prawomocnie skazującego między innymi Tomasza Arabskiego wniosła obrona skazanych.

Zgodnie z prawomocnym wyrokiem z czerwca 2021 r. były szef kancelarii premiera Donalda Tuska został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Sąd Apelacyjny zgodził się z ustaleniami sądu pierwszej instancji, że Tomasz Arabski oraz podległa mu urzędnik Monika B. dopuścili do lotu samolotu na nieczynne lotnisko.

Proces w sprawie organizacji lotów toczył się przed warszawskim Sądem Okręgowym od 2016 r. Oskarżycielami prywatnymi byli bliscy kilkunastu ofiar katastrofy smoleńskiej.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Antoni Macierewicz, powiedział, że jest zaskoczony próbą zakwestionowania prawomocnego i jednoznacznego wyroku.

To pokazuje, że Tomasz Arabski, główny współpracownik Donalda Tuska, działał w ten sposób, że jego działania przyczyniły się do dramatu smoleńskiego. Wśród tych działań było m.in. uniemożliwienie funkcjonowania i sprawdzenia przez Biuro Ochrony Rządu zagrożeń, jakie mogłyby szkodzić Prezydentowi RP oraz uniemożliwienie zapasowego samolotu, który miał być przygotowany tak, żeby zabezpieczyć ewentualne zagrożenia – wyjaśnił Antoni Macierewicz.

Obrońcy Tomasza Arabskiego chcą przedstawienia Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytań prejudycjalnych. Ponadto domagają się uchylenia wyroku i uniewinnienia skazanych, ewentualnie umorzenia sprawy. W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób. Wśród ofiar był prezydent Lech Kaczyński.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl