fot. pixabay.com

Obywatelski projekt ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek trafił do komisji sejmowych

Sejm skierował do sejmowych Komisji Zdrowia i Komisji Finansów Publicznych obywatelski projekt ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek. Proponowana zmiana dotyczy podwyższenia współczynnika pracy dla czterech z dziesięciu grup zawodowych.

Do sejmowych Komisji Zdrowia i Komisji Finansów Publicznych skierowany został obywatelski projekt ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek, który dotyczy podwyższenia współczynnika pracy dla czterech z dziesięciu grup zawodowych.

Podczas dyskusji na sali plenarnej Krystyna Ptok z komitetu inicjatywy ustawodawczej zwróciła uwagę, że praca pielęgniarek nie jest uczciwie wynagradzana. Podkreśliła też, iż podwyżki płac są konieczne, aby zachęcić młode osoby do wykonywania zawodu pielęgniarki.

Poseł PiS, a do niedawna minister zdrowia, Katarzyna Sójka, powiedziała, że zmiany proponowane przez pielęgniarki wymagają konsultacji.

– Proponowane zmiany opracowane zostały tylko przez jeden ze związków zawodowych reprezentujący bez wątpienia szczególnie ważny i kluczowy dla nas, systemu ochrony zdrowia – środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych. Nie były one uzgodnione z innymi grupami zawodowymi, których wynagrodzenia również reguluje ta ustawa. Takie konsultacje powinny również zostać wzięte pod uwagę, tym bardziej że – tak jak podkreśliłam wcześniej – nad ustawą pracował cały zespół trójstronny – zwróciła uwagę polityk.

Oprócz podniesienia płac, projekt ustawy ma też zmienić sytuację, w której pielęgniarki wykonujące tę samą pracę na tych samych stanowiskach otrzymują pensje w różnych wysokościach.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl