18 maja uroczystości konsekracji świątyni w Toruniu

­„Już tylko dni dzielą nas od konsekracji świątyni (…)” – komunikat o. Tadeusz Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja przed uroczystością poświęcenia świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu – 18 maja 2016 r.

***

Drodzy Przyjaciele, kochana Rodzino Radia Maryja!

Już tylko dni dzielą nas od konsekracji świątyni – wotum wdzięczności za św. Jana Pawła II. Jak to szybko się dzieje! 20 czerwca 2012 roku święciliśmy plac pod budowę tej świątyni. Konsekracji dokona legat papieski ks. kard. Zenon Grocholewski. Będziemy zaszczyceni obecnością i współkonsekrowaniem kościoła przez najbliższego współpracownika i świadka życia św. Jana Pawła II – ks. kard. Stanisława Dziwisza, księży arcybiskupów i biskupów, w tym także drugiego sekretarza Ojca św. Jana Pawła II i sekretarza papieża Benedykta XVI – ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, także nuncjusza apostolskiego w Polsce – ks. abp. Celestino Migliore i innych księży arcybiskupów i biskupów polskich.

Uroczystości odbędą się 18 maja, w dniu urodzin św. Jana Pawła II. Eucharystię rozpoczniemy zaraz po Koronce do Miłosierdzia Bożego, a więc po godz. 15.15. Wotum to jest dziełem solidarności Rodaków z Ojczyzny Polski i z Polonii –ludzi kochających Pana Boga, Matkę Najświętszą i św. Jana Pawła II, kochających Kościół, Ojczyznę i ludzi. To tak samo jest z Radiem Maryja i TV Trwam, Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, „Naszym Dziennikiem” i innymi dziełami. To wyniki pracy i solidarności wielu wspaniałych rodaków. Codziennie dziękujemy Panu Bogu za tą naszą apostolską rodzinę. Wiemy, że mamy wiele do zrobienia w Polsce – wiele do zrobienia. Modlimy się oraz czynimy z serca, ile tylko możemy. Ten wotywny kościół jest w dużej mierze już wykonany, ale to jeszcze nie wszystko. Po konsekracji jeszcze przynajmniej przez rok będziemy go wykańczać, aż do zrobienia m.in. organów. Dlatego nazwiska ofiarodawców, tzw. cegiełek, będą umieszczone na ścianach zewnętrznych kościoła w jego górnej części, po całkowitym zakończeniu budowy. Prosimy więc dalej o pomoc we współbudowaniu, tej świątyni na chwałę Bożą i świadectwo przyszłych pokoleń.

Na uroczystość prosimy wziąć ze sobą małe krzesełka, parasole na ewentualne słońce lub deszcz. Oczywiście także łaskę uświęcającą – być już po spowiedzi świętej. Od godz. 10.30 rozpoczynamy koncerty, przygotowanie do uroczystości w amfiteatrze nad wodą.

W samej świątyni – w uroczystościach uczestniczyć będą tylko księża biskupi, kapłani i niewielka ilość gości. Proszę się niczego nie obawiać, będą służby informacyjne, porządkowe, służba zdrowia. Będzie straż miejska i policja, która będzie kierowała na miejsce konsekracji. Będzie możliwość spożycia ciepłego posiłku, np. czegoś z rożna. Mamy też nadzieję, że będzie gorąca zupa, herbata czy kawa. Ponieważ pytacie państwo również o procesję z darami, to informujemy, iż odbędzie się ona po Mszy św. konsekracyjnej. Wszędzie będzie nagłośnienie i telebimy. Będziemy wszystko słyszeć i widzieć. A po Mszy św. procesjonalnie, od prawej estakady będziemy mogli wszyscy sukcesywnie wejść do kościoła, ucałować relikwie św. Jana Pawła II, oddać hołd Panu Bogu i Matce Najświętszej. Będą również rozprowadzane pamiątki, książki i płyty ze śpiewami, które będą wykonane w czasie Mszy św. Do płyty będzie dołączony mały albumik – kilkunastostronicowy, ze zdjęciami i informacjami o tym kościele. W godnym, pięknym przeżyciu uroczystości będzie nam pomagał Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

18 maja to wielkie wydarzenie, w szczególnym roku – w Roku Miłosierdzia. W tej świątyni będzie można uzyskać odpust zupełny z tej racji aż do końca Roku Miłosierdzia. Konsekracja odbywa się w 1050 rocznicę
Chrztu Polski, 25 lat od zaistnienia Radia Maryja. W tym roku szczególnie pamiętajmy o naszym dziękczynieniu za Radio, za wszystko to, co możemy czynić dla Kościoła i Polski, na chwałę Bożą i dla dobra człowieka. Co może czynić ta apostolska rodzina Radia Maryja. Pamiętajmy o tym dziękczynieniu, które będzie kontynuowane na pielgrzymce Rodziny Radia Maryja w drugą niedzielę lipca, jak zawsze na Jasnej Górze – u stóp naszej Królowej, naszej najlepszej Matki. W pierwszą niedzielę lipca jesteśmy razem z Polonią w Amerykańskiej Częstochowie. Już zapraszamy! Organizujmy się, mówmy o tym jedni drugim. Jeszcze w tym roku 3 września „Dziękczynienie w Rodzinie”, pielgrzymka do Kalisza, a 3. grudnia, w pierwszą sobotę miesiąca, będziemy świętować 25 rocznicę powstania Radia Maryja.

Kochani, zapraszamy do apostolstwa. Niech nikt nie stoi z boku, zapraszajmy innych do słuchania Radia Maryja. Powiedzmy ludziom, co to radio daje. Niech wszyscy Polacy skorzystają z tego wielkiego dobra i niech wszyscy będą odnowieni, abyśmy byli jednego ducha i jednego serca – tak jak pierwsi chrześcijanie.

Bóg Zapłać! Alleluja i do przodu, do apostolstwa!

RIRM

drukuj