fot. ART Collection / Alamy Stock Photo

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji w całej Polsce przygotowano wiele wydarzeń, które mają upamiętnić to, co działo się w 1863 roku.

Powstanie Styczniowe było największym i najdłuższym polskim zrywem narodowym XIX wieku. Od jego wybuchu mija dokładnie 160 lat. Z tej okazji w całej Polsce zaplanowano wiele wydarzeń, które uczczą tych, którzy sprzeciwili się rosyjskiemu zaborcy. W Warszawie rocznicowe obchody rozpoczną się w sobotę i potrwają do poniedziałku.

„W wielu garnizonach i jednostkach dziedziczących tradycje orężne Powstania Styczniowego odbędą się Apele Pamięci, koncerty, prelekcje” – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

W planie obchodów przewidziano m.in. spacer historyczny z żołnierzami szlakiem Postania Styczniowego. Rozpocznie się on w niedzielę o godz. 13.00 na Placu Zamkowym. W całej Polsce hołd powstańcom odda również Instytut Pamięci Narodowej.

Tymczasem dziś Archiwum Akt Nowych zaprezentowało dokumenty z różnych okresów, które pokazują, w jaki sposób do tradycji Powstania Styczniowego nawiązywali zarówno konspiratorzy AK, jak i działacze opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.

– Działania podjęte w czasie Powstania Styczniowego, w okresie II wojny światowej, w okresie lat 80., pokazują dobitnie, że zarówno myślą, jak i czynem Polacy chcą być niepodlegli – powiedział  Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

W Łazienkach Królewskich w Warszawie z okazji rocznicy przygotowano z kolei specjalną plenerową wystawę zatytułowaną „Powstanie Styczniowe 1863 roku”. Przygotowała ją Centralna Biblioteka Wojskowa wspólnie z Muzeum Łazienki Królewskie. Między innymi za pomocą fotografii, pocztówek i innych dokumentów przypomina ona nie tylko sam przebieg Powstania Styczniowego, ale również to, co działo się przed jego wybuchem.

Była to nasza walka o godność i honor – wskazywał w dniu otwarcia ekspozycji szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

– Osamotnieni przegraliśmy, ale ten zryw wychował i ukształtował następne pokolenia: pokolenie pogrobowców Powstania Styczniowego, pokolenie Józefa Piłsudskiego – podsumował Jan Józef Kasprzyk.

Wystawę można oglądać do końca stycznia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl