160. rocznica rozpoczęcia działalności bydgoskiej gazowni

Bydgoska gazownia to jeden z najprężniej działających w Polsce oddziałów Polskiej Spółki Gazownictwa. W czwartek mija 160 lat gazownictwa w Bydgoszczy.

Polska Spółka Gazownictwa to lider na rynku dystrybucji gazu w Polsce. Spółka ma sieć gazową o łącznej długości 193 tys. kilometrów. Za jej pomocą dostarcza gaz do ponad 7 mln Polaków. Na dodatek sieć cały się powiększa.

– Gazownictwo i rozwój gazownictwa w Polsce to bardzo ważna dziedzina gospodarki. To właśnie ta czysta energia, na której nam szczególnie zależy i tylko możemy się cieszyć z tego, że te ostatnie lata są bardzo dobre – mówił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

I to właśnie w tym województwie realizowanych jest wiele inwestycji, m.in. Program Przyspieszania Inwestycji w Sieć Gazową Polski.

– Kilka lat temu mieliśmy zaledwie 48 proc. gmin zgazyfikowanych. Na zakończenie tego programu – za dwa, trzy lata – planujemy, że będzie to już 60 proc. gmin – poinformował prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazowniczej Ireneusz Krupa.

W Bydgoszczy działa jeden z siedemnastu oddziałów Polskiej Spółki Gazowej. Dokładnie w czwartek mija 160. rocznica rozpoczęcia działalności bydgoskiej gazowni. 1 października 1860 r. bydgoskie ulice rozświetliły latarnie gazowe. To właśnie gaz stał się nowym, bezpiecznym źródłem energii.

– My czujemy i w pewnym sensie urzeczywistniamy to bezpieczeństwo energetyczne naszych obywateli poprzez gazyfikacje, poprzez nasze odpowiedzialne podejście do pracy – podkreślił wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGNIG Robert Perkowski.

W najbliższych latach Oddział Zakładu Gazowniczego w Bydgoszczy zamierza wybudować oraz zmodyfikować sieć wysokiego ciśnienia o długości prawie 200 kilometrów.

TV Trwam News

drukuj