fot. Monika Bilska

15. Katyński Marsz Cieni

Ulicami Warszawy przejdzie dziś 15. Katyński Marsz Cieni. Jest to hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Marsz poprzedzi Msza św. sprawowana o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po niej, o godz. 15.00, sprzed Muzeum Wojska Polskiego wyruszy przemarsz z udziałem ok. 300 rekonstruktorów z różnych stron Polski w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej. Uczestnicy  Marszu  przejdą przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Wydarzenie zakończy się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej dr Rafał Leśkiewicz wskazał, że Katyński Marsz Cieni stanowi symboliczne uczczenie ofiar sowieckich zbrodni.

– Pamięć o sowieckich zbrodniach, szczególnie o najbardziej bolesnej dla Polski i Polaków zbrodni katyńskiej, jest dla nas czymś wyjątkowym i czymś szczególnym. Ta pamięć jest dla nas wciąż żywa, bowiem w wyniku agresji Związku Sowieckiego na Polskę po 17 września 1939 r. sowieci najpierw aresztowali, a potem wymordowali kwiat polskiej inteligencji i przedstawicieli służb mundurowych, w tym wojska. W związku z tym symbolicznie poprzez ten marsz chcemy oddać cześć, hołd i pamięć wszystkim pomordowanym przez Sowietów – mówił rzecznik IPN.

Organizatorami 15. Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl