By Aviceda - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3688621

Tatry: z uwagi na lęgi sokołów zamknięte drogi wspinaczkowe

Z uwagi na lęgi sokołów wędrownych, które swoje gniazda założyły w pobliżu popularnych dróg wspinaczkowych, taternicy do końca lipca nie będą mogli wspinać się w rejonie Kościelca i Morskiego Oka. Z aktywności w tych miejscach będą musieli także zrezygnować miłośnicy narciarstwa ekstremalnego – poinformował Tatrzański Park Narodowy.

Do 31 lipca br., czyli do czasu opuszczenia gniazd przez sokoły, zostały zamknięte następujące drogi wspinaczkowe w rejonie Morskiego Oka: Żleb Krygowskiego – Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka i dalej z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu, łącznie ze Żlebem Szulakiewicza. Rejon objęty zakazem wspinaczkowym od strony północnej sięga wylotu Mnichowego Żlebu do podstawy ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.

Decyzją władz Tatrzańskiego Parku Narodowego, także na okres lęgów sokołów, zostały zamknięte drogi wspinaczkowe i trasy dla narciarstwa ekstremalnego w obszarze wschodniej ściany Kościelca od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.

Sokoły wędrowne to rzadki i cenny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Przyrodnicy szacują, że do końca lipca młode sokołów powinny już bezpiecznie opuścić gniazda.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl