13 członków rodzin polityków PiS zrezygnowało z zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa

Trzynastu członków rodzin parlamentarzystów PiS zrezygnowało z zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa. To efekt tzw. uchwały sanacyjnej. Uchwała została przyjęta podczas ostatniego Kongresu Prawa i Sprawiedliwości.

Media informują, że trzynastu członków rodzin polityków Prawa i Sprawiedliwości straciło stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, zarządzanych przez resort aktywów państwowych. Wszystkie te osoby miały same złożyć rezygnację.

Rzecznik resortu aktywów państwowych przyznał, że „uchwała sanacyjna została już wdrożona w zakresie, który dotyczy rad nadzorczych oraz zarządów spółek Skarbu Państwa podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych”.

Resort nadzoruje bezpośrednio lub pośrednio kilkaset spółek, zaś w ich zarządach i radach nadzorczych zasiada w sumie kilka tysięcy osób. Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, podkreśla, że prezes PiS Jarosław Kaczyński narzucił działaczom najwyższe standardy rządzenia państwem.

– Uchwała sanacyjna jest działaniem zmierzającym do uporządkowania pewnych spraw. Ze strony Prawa i Sprawiedliwości takie standardy są przykładem na scenie politycznej w Polsce. Realizujemy to, na co umówiliśmy się z Polakami podczas kampanii wyborczej. Warto, aby opozycja poszła w ślady Prawa i Sprawiedliwości oraz dokonała takich samych porządków w samorządach, w których rządzą, zaczynając od Warszawy przez Łódź, Poznań i Gdańsk – mówi Maciej Małecki.

Wśród trzynastu osób, które przestały pełnić funkcje znalazła się m.in. Emilia Hermaszewska – żona europosła Ryszarda Czarneckiego, która była w radzie nadzorczej spółki należącej do PZU oraz Karol Tchórzewski – syn byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który zasiadał w radzie nadzorczej spółki  należącej do PGNiG.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj