106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. 106 lat temu Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach zaborów powróciła na mapę świata. Przypadające dziś święto państwowe upamiętnia tamte wydarzenia.
Uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości organizowane są w całym kraju. Centralne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbędą się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
O znaczeniu Święta Niepodległości mówi prof. Piotr Niwiński, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego.
– 11 listopada to święto państwowe, ale też data historyczna. Związana jest z kilkoma elementami, z których najważniejsze jest powołanie Józefa Piłsudskiego na Naczelnika Państwa, objęcie przez niego władzy i symbolicznie uznany początek państwa polskiego. W czasach okupacji sowieckiej, niemieckiej, potem rządów komunistycznych zabraniano nam obchodzenia tego święta, nawet w sposób symboliczny, jak wywieszenie flagi. (…) W związku z tym (dzień ten – red.) stał się symbolem walki o niepodległość i wolność dla polskiego społeczeństwa, dlatego jest dziś tak istotnym świętem – podkreśla prof. Piotr Niwiński.
Dzień 11 listopada jest okazją do manifestowania patriotycznych postaw oraz przywiązania do Ojczyzny, polskiej historii i tradycji. Wyrazem tego są m.in. biało-czerwone flagi wywieszane przez Polaków na domach i blokach.
Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku. W 1945 r. zostało ono zniesione przez komunistów, a w 1989 r. przywrócono je pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.
RIRM