fot. twitter.com/PolskaPolicja

10 tysięcy Polaków korzysta z aplikacji „Kwarantanna domowa”

W naszym kraju obecnie w kwarantannie przebywa blisko 95 tysięcy obywateli. Aby usprawnić przeprowadzenie jej w warunkach domach została stworzona aplikacja „Kwarantanna domowa”. Z rozwiązania korzysta już ponad 10 tysięcy Polaków.

W związku z panującą epidemią koronawirusa Sejm zmienił 14 ustaw, aby system ochrony zdrowia mógł prawidłowo działać. Wśród zmian pojawiła się aplikacja przygotowana przez resort cyfryzacji, która służy do sprawdzania przestrzegania kwarantanny. Od teraz jest ona obligatoryjnym narzędziem, które oszczędza czas funkcjonariuszy policji.

– Ta aplikacja jest narzędziem, które ma wspierać policję oraz same osoby, które są w kwarantannie, aby ten proces monitoringu był łatwy, bo ta aplikacja jest naprawdę łatwa w obsłudze, ale taż dawała możliwości lepszego kontaktu ze służbami w razie potrzeby – wskazał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Z aplikacji „Kwarantanna domowa” korzysta już rodzina pana Marcina, która niedawno wróciła z Tajlandii.

– Musiałem włączyć GPS i zrobić sobie zdjęcie. Jest też informacja, że każdego dnia o losowej porze może poprosić nas o dokonanie takiej kontroli, dostaniemy wtedy zadanie w aplikacji – mówił Marcin Rzeźnik.

Kontrola przestrzegania kwarantanny nie jest jedynym celem aplikacji. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają możliwości zrobić tego samodzielnie.

– Jest specjalnie przygotowana infolinia dla osób, które korzystają z tej aplikacji, jest możliwość kontaktu ze służbami, chociażby takimi jak opieka społeczna i kiedy będzie potrzeba np. zrobienia zakupów czy jakiegoś innego wsparcia i wierzymy, że dzięki temu będzie to narzędzie, które będzie przynosiło ogólne korzyści, ale przede wszystkim będzie przynosiło korzyści całemu społeczeństwu – zaznaczył Marek Zagórski.

Bo – jak podkreślał minister cyfryzacji – daje gwarancje, że proces kwarantanny  jest przestrzegany przez tych, którzy zostali nią objęci.

TV Trwam News

drukuj