fot. flickr.com

Eksperci w dobie epidemii koronawirusa rekomendują używanie okularów zamiast soczewek

Eksperci rekomendują, aby używać okularów zamiast soczewek kontaktowych. Apel w tej sprawie wystosowali krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki prof. Marek Rękas oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Zwracają oni uwagę, że koronawirus może dostać się do naszego organizmu nie tylko poprzez usta czy nos, ale też za pośrednictwem śluzówki oka.

Okulista prof. Robert Rejdak zwraca uwagę, że soczewki stanowią obecnie dodatkowy czynnik ryzyka zakażenia.

– Oczy są wrotami zakażenia. Wiemy, że przez kontakt spojówki z materiałem zakaźnym możemy się zarazić koronawirusem. Dlatego soczewki kontaktowe stanowią dodatkowy element, który można porównać do ciała obcego. Jeśli taka soczewka znajduje się na rogówce, wówczas dodatkowo drażni oko. Powoduje, że taka osoba wielokrotnie częściej dotyka twarzy i oka. Jest to ryzyko wprowadzenia czynnika zakaźnego – podkreśla prof. Robert Rejdak.

Eksperci akcentują, że noszenie okularów eliminuje konieczność dotykania oczu przy wkładaniu i wyjmowaniu soczewek. Podnoszą, że ochrona oczu, tak jak ust i dłoni, może spowolnić szerzenie się wirusów powodujących choroby oddechowe.

RIRM

drukuj