fot. twitter.com

10 kwietnia nadzwyczajny szczyt UE ws. brexitu

10 kwietnia odbędzie się nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej w związku z tzw. brexitem. Spotkanie unijnych liderów odbędzie się po tym jak brytyjska Izba Gmin odrzuciła porozumienie o brexicie.

Bruksela uważa, że 12 kwietnia możliwy jest tzw. twardy brexit. Dwa dni wcześniej przywódcy krajów unijnych będą decydować, co dalej w obecnej sytuacji. To już trzecie „Nie” dla umowy, którą z Brukselą wynegocjowała premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Szefowa rządu przegrała różnicą 58 głosów.

Dr Tomasz Niedokos, anglista, spodziewa się w tej sytuacji przedterminowych wyborów na Wyspach.

W tej chwili sytuacja wygląda tak: z prawnego punktu widzenia Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej 12 kwietnia, ale ponieważ w parlamencie większość jest przeciw wyjściu bez żadnego układu, więc parlament zapewne będzie dążył do przedłużenia tego terminu. Unia może się zgodzić na to przedłużenie tylko pod warunkiem, że będzie jakiś konkretny cel tego przedłużenia, np. nowe wybory albo drugie referendum – mówi dr Niedokos.

W poniedziałek odbędzie się kolejna ruda głosowań nad możliwymi opcjami wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Tym razem wybór, jaki będą mieli posłowie zostanie zawężony. Zgodnie z pierwotnym planem, tzw. brexit miał nastąpić w nocy z 29 na 30 marca tego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl