10 cywilów zabitych w bombardowaniu NATO w Afganistanie

Dziesięcioro cywilów, w większości kobiety i dzieci, zginęło w nocy z wtorku na środę w bombardowaniu przeprowadzonym przez NATO w afgańskiej prowincji Kunar, w bastionie talibów na wschodzie kraju – poinformowały afgańskie władze. 

W ataku zginęło pięcioro dzieci, cztery kobiety i mężczyzna – powiedział gubernator prowincji Sajed Fazulullah Wahidi. Dodał, że „zagraniczne siły przeprowadziły atak bez informowania” strony afgańskiej.

Ofiary pochodziły z dwóch miejscowych rodzin. Czworo dzieci zostało ponadto rannych; w ataku zginęło także czterech talibskich bojowników.

Atak w dystrykcie Szigal został potwierdzony przez dowodzone przez NATO Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), choć ich rzecznik nie potwierdził ofiar wśród cywilów. Zapewnił, że wszelkie doniesienia o ofiarach cywilnych są traktowane z powagą.

ISAF regularnie informują o zmniejszeniu liczby ofiar cywilnych w ostatnich latach. Według tych sił, rebelianci ponoszą obecnie odpowiedzialność za 84 proc. przypadków zgonów lub obrażeń cywilów w następstwie ataków.

PAP 

drukuj