1 listopada rusza sztafeta modlitewna „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja”

Członkowie Ruchu Światło-Życie w całej Polsce wezmą udział w sztafecie modlitewnej „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”, która rozpocznie się 1 listopada i potrwa do 8 grudnia. Jest ona odpowiedzią na protesty w kraju związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz trwającą pandemią.

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek zaapelował do wszystkich oazowiczów o modlitwę i odważne dawanie świadectwa szacunku dla życia, jako daru Boga.

„Nadszedł dla nas czas dawania jednoznacznego świadectwa o wierności charyzmatowi światło-życie. Wzywam wszystkich utożsamiających się z tym znakiem naszego Ruchu do wzmożonej modlitwy i dawania świadectwa: osobistego, w mediach społecznościowych i w inny, dostępny nam sposób” – napisał duchowny.

„Niech zwłaszcza w tym ważnym czasie nie zabraknie naszego jednoznacznego opowiedzenia się za życiem, które jest wielkim darem Boga” – zaapelował ks. Marek Sędek.

1 listopada Ruch Światło-Życie podejmie sztafetę modlitewną w intencji Ojczyzny.

„Chcemy od 1 listopada do 8 grudnia 2020 r., jako członkowie Ruchu Światło-Życie w całej Polsce podjąć sztafetę modlitewną pod hasłem: >>Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja<<. Pragniemy modlić się w intencji obecnej sytuacji w naszym kraju w związku z protestami, jak również w związku z obecną sytuacją pandemiczną” – napisano w informacji opublikowanej w mediach społecznościowych ruchu.

Wyjaśniono, że sztafeta będzie polegała na tym, że „każdego dnia inna diecezja podejmuje modlitwę przez 24 godziny. W tym dniu, co pół godziny inna osoba będzie modli się modlitwą różańcową w tej intencji”.

Centralna Diakonia Życia RŚŻ zachęca także do modlitwy i postu w intencji pojednanie w społeczeństwie oraz do podpisania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej pomocy dla osób niepełnosprawnych [tutaj], jak również podjęcia się konkretnej pomocy danej rodzinie zajmującej się osobami z niepełnosprawnościami.

Zwraca uwagę, że „może być to rodzina z parafii czy środowiska, rodzina znana z mediów czy mająca konto w jednej z fundacji (siepomaga, pomoc dzieciom… czy innych)”.

„Chodzi o to, by każdy z nas w miarę swoich możliwości sam lub z kilkoma innymi osobami starał się wspierać konkretną rodzinę, co miesiąc określoną kwotą… lub inną potrzebną pomocą” – wyjaśnia Centralna Diakonia Życia RŚŻ.

„Niech naszą odpowiedzią na agresję i słowa nienawiści będzie sianie dobra” – zaapelowano.

Centralna Diakonia Jedności na spotkaniu online zdecydowała, że hasłem roku 2021/2022 będą słowa: „Prawda – Krzyż – Wyzwolenie”, które stanowią jedną z głównych idei nauczania Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Początki historii Ruchu Światło-Życie sięgają pierwszej „oazy” – wyjazdu rekolekcyjnego o charakterze przeżyciowym dla ministrantów, która odbyła się w 1954 r. Przed rokiem 1976 był on znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”, „Ruch Niepokalanej”. Twórcą oazy, założycielem ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki.

Symbolem ruchu jest starochrześcijański symbol fos-zoe (gr. słowa światło i życie splecione literą omega, tworzące krzyż).

Obecnie ruch gromadzi ludzi w różnym wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Szacuje się, że w ciągu ponad 40 lat przez ruch oazowy w Polsce mogło przejść 1,5 mln osób.

Członkowie ruchu włączają się w m.in. w dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, polegającej na: powstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych, nieczęstowania alkoholem, niewydawania pieniędzy na alkohol, powstrzymywaniu się i przeciwdziałaniu wszystkiemu, co prowadzi do zniewolenia człowieka, a także na modlitwie za osoby uzależnione. Jest to jeden ze sposób walki z problemem alkoholowym w Polsce.

Domowy Kościół powstał w roku 1973 r. Pierwsze rekolekcje wakacyjne nazywane oazą odbyła się w Krościenku nad Dunajcem. W tym samym roku ks. Blachnicki utworzył także pierwszy krąg rodzin w Lublinie. W 1974 roku było ich już 36.

Obecnie gałąź rodzina Ruchu Światło-Życie liczy ok. 44 tys. członków, w tym jest 4 tys. 652 kręgów, z czego 473 to kręgi istniejące poza granicami Polski. Najwięcej jest ich w diecezji katowickiej, warszawskiej, i krakowskiej, a najmniej w drohiczyńskiej i elbląskiej.

Wspólnoty Domowego Kościoła istnieją obecnie w dwudziestu państwach, w tym m.in.: w Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Francji, Szwecji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Włoszech oraz na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Kazachstanie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl