Zdrowotne uzdrowisko

Lecznictwo uzdrowiskowe zajmuje się zarwno leczeniem, jak rwnież rehabilitacją osb z chorobami przewlekłymi. Ważna jest prowadzona w ośrodkach uzdrowiskowych profilaktyka i edukacja zdrowotna pacjentw. Specyficzny klimat panujący w uzdrowiskach pomaga powrcić do zdrowia wielu chorym.

W Polsce według urzędnikw Narodowego Funduszu Zdrowia z leczenia uzdrowiskowego korzysta około 350 tys. chorych rocznie. Zdaniem niektrych lekarzy więcej osb mogłoby powrcić do zdrowia w placwkach uzdrowiskowych, gdyby tego typu leczenie czy profilaktyka były bardziej dostępne i rozpowszechnione w naszym kraju. Stres, ciężka praca, złe odżywianie, pogoń za materialnym bytem sprawiają, że coraz więcej osb ma kłopoty ze zdrowiem i to nie tylko starszych, ale rwnież młodych. Tymczasem jedną z możliwości podratowania zdrowia jest właśnie wyjazd do uzdrowiska, ktry stanowi nie tylko istotny element leczenia lub rehabilitacji osb chorujących przewlekle, ale także wracających do zdrowia po ciężkich chorobach czy urazach. Pobyt w sanatorium może być też… przyjemnością profilaktyką mającą na celu utrzymanie zdolności do pracy i dobrego stanu zdrowia.


Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego


Leczenie czy rehabilitacja pacjentw może odbywać się w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, do ktrych należą: szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, ośrodki oraz przychodnie rehabilitacyjne.

Szpitale uzdrowiskowe przeznaczone są dla chorych po bezpośrednim leczeniu w szpitalach lub klinikach, a także dla osb, ktre przebywają pod opieką poradni specjalistycznych.

W szpitalach uzdrowiskowych prowadzone są m.in. ośrodki wczesnej rehabilitacji, np. kardiologicznej, do ktrych pacjenci kierowani są z klinik i szpitalnych oddziałw.

Natomiast sanatorium uzdrowiskowe służy przeważnie pacjentom przewlekle chorym o mniej nasilonych dolegliwościach. Leczenie w przychodni uzdrowiskowej czy ośrodku rehabilitacyjnym przeznaczone jest głwnie dla osb z dobrze wyrwnanym krążeniem i układem oddechowym oraz z chorobami mało zaawansowanymi. Lekarze zalecają, aby w celach profilaktycznych korzystały z niego także osoby zdrowe, u ktrych występują już jednak początkowe objawy choroby lub należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania, np. na choroby zawodowe.


Jak wyjechać do sanatorium?


Skierowanie do odpowiedniego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego wystawia lekarz. Skierowanie na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym wypisuje lekarz prowadzący pacjenta w szpitalu lub ordynator oddziału. Skierowanie dla pacjentw poradni specjalistycznych wypisuje specjalista z danej poradni. Natomiast na leczenie sanatoryjne może skierować pacjenta zarwno lekarz pierwszego kontaktu lub poradni specjalistycznej, jak rwnież ordynator oddziału szpitalnego.

Po ustaleniu stanu zdrowia pacjenta lekarz wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe i wysyła je pocztą do wojewdzkiego oddziału funduszu. Do skierowania muszą być dołączone aktualne wyniki badań i opis zdjęcia rentgenowskiego.

Po otrzymaniu skierowania Narodowy Fundusz Zdrowia dokonuje jego rejestracji. Zasadność skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego ocenia wyznaczony przez fundusz lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. To on decyduje o tym, czy dany pacjent rzeczywiście wymaga kuracji uzdrowiskowej.

W przypadku potwierdzenia skierowania NFZ określi rodzaj leczenia uzdrowiskowego, wyznaczy odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego, termin rozpoczęcia leczenia i czas jego trwania. Potwierdzone skierowanie fundusz powinien doręczyć ubezpieczonemu nie pźniej niż w terminie 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Składając skierowanie na leczenie, należy pamiętać, że trzeba być przygotowanym na wyjazd do uzdrowiska w wyznaczonym miejscu i terminie. W razie rezygnacji z pobytu w uzdrowisku należy odesłać skierowanie do NFZ. Odpowiedź odmowną chory może otrzymać w przypadku, jeżeli nie ma wolnych miejsc w sanatoriach lub jeśli lekarz stwierdzi, że są przeciwwskazania do leczenia sanatoryjnego.

Z informacji NFZ wynika, że fundusz nie ma obowiązku zapewnić wsplnego wyjazdu małżonkom, tzn. w tym samym terminie i do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli jedno z małżonkw ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub ukończony 65. rok życia, fundusz kieruje małżonkw do tej samej placwki uzdrowiskowej.

NFZ nie zapewnia także kierowania innych ubezpieczonych do wybranych przez nich uzdrowisk, jak rwnież tylko w miesiącach wakacyjnych i podczas ferii zimowych. Leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone przez cały rok, a wyniki leczenia nie zależą od pory roku można przeczytać na stronach internetowych wojewdzkich oddziałw NFZ.


Odpłatność w uzdrowiskach


Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatne i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, ktre wystawia tenże szpital. Odpowiednie skierowanie wypisuje w tym przypadku lekarz ze szpitala, w ktrym chory przebywał na leczeniu.

W sanatorium uzdrowiskowym ubezpieczony wnosi opłatę zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia. Dopłata kuracjusza do zakwaterowania i wyżywienia uzależniona jest od standardu pokoju. Pacjent nie płaci za trzy rodzaje zabiegw związanych z leczeniem uzdrowiskowym w sanatorium.

Kuracja odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. W przypadku leczenia uzdrowiskowego ambulatoryjnego oddział NFZ pokrywa koszty zabiegw i badań lekarskich. Pacjent natomiast we własnym zakresie pokrywa pełne koszty zakwaterowania i wyżywienia, a terapia odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego.

Należy pamiętać, że fundusz nie refunduje leczenia uzdrowiskowego odbytego na podstawie skierowania z prywatnych gabinetw lekarskich, ktre nie posiadają kontraktu z NFZ. Zazwyczaj pełną opłatę uiszczają także opiekunowie kierowanych do uzdrowiska dzieci.


Co zabrać na turnus uzdrowiskowy?


Na turnus uzdrowiskowy należy zabrać przede wszystkim dokumenty: skierowanie na leczenie uzdrowiskowe potwierdzone przez oddział NFZ, dowd osobisty, dokument potwierdzający ubezpieczenie w NFZ oraz określoną przez lekarza kierującego dokumentację medyczną. Trzeba także zabrać pieniądze, pamiętając o ewentualnych dopłatach do kosztw zakwaterowania, wyżywienia, a także np. opłatach klimatycznych. Podczas pobytu w sanatorium przydadzą się takie przedmioty, jak czepek, strj kąpielowy, dres i obuwie sportowe oraz wszystkie niezbędne rzeczy przydatne podczas pobytu poza domem. Jeśli chorujemy na schorzenia przewlekłe, należy zaopatrzyć się w taką ilość lekw, ktra wystarczy nam na czas pobytu w uzdrowisku. Dzieci w wieku szkolnym, jeżeli turnus odbywa się poza wakacjami i feriami, powinny zabrać podręczniki i przybory szkolne, aby mogły kontynuować naukę.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl