Wspomnienie św. Faustyny – apostołki Bożego Miłosierdzia
Obchodzimy dziś liturgiczne wspomnienie s. Faustyny Kowalskiej. Jest autorką „Dzienniczka”, w którym opisała przekazane jej przez samego Jezusa orędzie o miłosiernej miłości Boga do człowieka.
Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna. Pochodziła z ubogiej wielodzietnej rodziny rolników. Ukończyła tylko trzy klasy szkoły podstawowej i w wieku 16 lat zaczęła pracować jako pomoc domowa. 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej, a 30 kwietnia 1926 roku w czasie ceremonii obłóczyn otrzymała imię Maria Faustyna.
Wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy#BibliaNaDziś: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” (Łk 10, 17-24). pic.twitter.com/MOLQlbgNQo
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) October 5, 2024
W zakonie pracowała w kuchni, ogrodzie, piekarni i przy furcie. Przebywała w kilku domach zgromadzenia, najdłużej w Płocku, Wilnie i Krakowie.
W 1934 r. zaczęła pisać „Dzienniczek”, w którym opisała swoje życie duchowe. Zapisała, że 22 lutego 1931 r. w Płocku objawił jej się Pan Jezus, który polecił, by szerzyła kult Miłosierdzia Bożego i by postarała się o namalowanie obrazu z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Obraz ten powstał dzięki pomocy spowiednika s. Faustyny – ks. Michała Sopoćki. Nnamalował go w Wilnie Eugeniusz Kazimirowski.
Chrystus modlił się: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”. W naszych czasach słowa te wypełniły się na św. Faustynie. To ona otrzymała dar doświadczenia Boga, jako miłosiernego Ojca. pic.twitter.com/kfSjKOKP5t
— Bp Ignacy Dec (@BpIgnacyDec) October 5, 2024
Św. Faustyna zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. ją kanonizował. Wtedy też ogłosił, że każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Dzięki s. Faustynie odnowiony i pogłębiony został kult Miłosierdzia Bożego. To od niej pochodzi pięć form jego czci – obraz Jezusa Miłosiernego („Jezu, ufam Tobie”), Koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia (godzina 15.00, w której Jezus umarł na krzyżu), litania oraz święto Miłosierdzia Bożego w II niedzielę Wielkanocną.
„Nasz Dziennik”/brewiarz.pl