fot. PAP/Rafał Guz

W Sztabie Generalnym WP zainaugurowano rajd motocyklowy poświęcony gen. broni Tadeuszowi Bukowi

W Sztabie Generalnym Wojska Polskiego zainaugurowano dziś rajd motocyklowy poświęcony gen. broni, byłemu dowódcy Wojsk Lądowych Tadeuszowi Bukowi. Uczestnicy rajdu, który potrwa dziewięć dni, przejadą ponad 2 tys. kilometrów i odwiedzą wszystkie miejsca pamięci związane z gen. Bukiem.

 
Podczas uroczystości inauguracji rajdu płk Adam Bera ze Sztabu Generalnego WP, komandor III rajdu motocyklowego pamięci żołnierzy, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, poinformował, że w tym roku w rajdzie biorą udział 54 osoby, które pojadą na 40 motocyklach. [czytaj więcej]

„Odwiedzimy wszystkie miejsca pamięci związane z naszym tegorocznym bohaterem, czyli generałem broni Tadeuszem Bukiem. Będziemy odwiedzać wszystkie miejsca jemu poświęcone, między innymi Siedlce, będziemy w Spale na cmentarzu, w tym samym dniu spotkamy się również z rodziną pana generała – z żoną, z córkami i synem” – powiedział płk Adam Bera.

Rajd potrwa dziewięć dni.

„W sumie przejedziemy ponad 2 tys. kilometrów” – dodał płk Adam Bera.

W 2020 roku Sztab Generalny Wojska Polskiego podjął inicjatywę organizacji dorocznego rajdu motocyklowego w celu upamiętnienia żołnierzy, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Pierwsza edycja poświęcona była gen. Franciszkowi Gągorowi, byłemu szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 2021 roku podróż zorganizowana została dla upamiętnienia admirała floty Andrzeja Karwety, byłego dowódcy Marynarki Wojennej.

Gen. broni Tadeusz Mikutel, I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, nawiązał podczas dzisiejszej uroczystości do przypadającej w tym roku obchodzimy 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, wydarzenia, które „jak niewiele innych w historii zmieniło świat, zmieniło Europę i zmieniło historię Polski”.

„Bitwa Warszawska pokazała, że cały naród polski, a w szczególności Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej są zdolne do dokonania największych poświęceń, aby Rzeczpospolitą obronić i zapewnić jej bezpieczeństwo i niepodległość. Ci żołnierze i ci cywile, którzy ginęli wtedy w obronie ojczyzny, są dla wszystkich przykładem, który dzisiaj po części kontynuujemy w dniach, kiedy bezpieczeństwo naszego kraju jest zagrożone, a zdarzenia poza naszymi granicami mogą się rozwijać w bardzo niekorzystnych kierunkach” – powiedział gen. Tadeusz Mikutel.

„Jako spadkobiercy obrońców ojczyzny przez tysiąclecia, a zwłaszcza wspominając tych, których będziemy świętować ofiarę za kilka dni, czyli bohaterów Bitwy Warszawskiej, mamy w pamięci zarówno poprzez oficjalne uroczystości, jak i te mniej oficjalne, których częścią jest właśnie rajd motocyklowy, podróż historyczna, wojskowa poświęcona byłemu dowódcy Wojsk Lądowych” – powiedział.

Gen. Tadeusz Mikutel zwracał uwagę, że żołnierze Wojska Polskiego są „zarówno tam, gdzie muszą stać z bronią, ale również tam, gdzie ta broń nie jest konieczna, a potrzebne jest wsparcie dla całego społeczeństwa”.

„Siły Zbrojne pokazują, że nie są tylko zdolne do poświęceń i przelewania krwi, ale są również zdolne do zapewniania bezpieczeństwa wewnątrz naszego państwa i tego, aby każdy obywatel czuł się bezpiecznie bez względu na to, jakie zagrożenie wobec niego się pojawia” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl