Bąkowa Góra: 70. rocznica zamordowania 12 żołnierzy KWP

Dziś w Bąkowej Górze odbędą się uroczystości upamiętniające mord 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego przez komunistyczny aparat. W tym roku mija 70 lat od tamtych wydarzeń. Patronat na obchodami objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. abp senior Stanisław Nowak. W południe przed grobem żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego został odczytany apel poległych.

Obchody organizuje Zarząd Główny Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku i poseł Anna Milczanowska.

– Po Panu Bogu najbardziej miłowali Ojczyznę i dlatego czcimy pamięć o takich Polakach, zamordowanych w bestialski sposób, o których kilkadziesiąt lat mówiło się, że to są bandyci, a tak naprawdę jest to sól ziemi polskiej, są to nasi bohaterowie. Będziemy czcić ich pamięć w 70. rocznicę bestialskiego mordu, dokonanego przez Urząd Bezpieczeństwa – mówi poseł Anna Milczanowska.  

Po opanowaniu Radomska przez żołnierzy KWP 20 kwietnia 1946 r., w ciągu następnych dni dokonano bezprawnego zatrzymania i aresztowania 17 członków KWP.

7 maja rozpoczął się proces i jeszcze tego samego dnia ogłoszono wyrok.

Dzisiejsze uroczystości zakończy wystąpienie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

RIRM

drukuj