fot. PAP/EPA

Muzułmanin Sadiq Khan nowym burmistrzem Londynu

Nie milkną komentarze po zwycięstwie Sadiqa Khana w wyborach na burmistrza Londynu. Będzie on pierwszym muzułmaninem na czele władz europejskiej stolicy. Khan, zwolennik pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, pokonał kandydata konserwatystów Zaca Goldsmitha.

Redaktor Aleksandra Rybińska z portalu wPolityce.pl zauważa, że londyńczycy wybrali osobę, której jednym z postulatów wyborczych było poszerzenie dostępności przestrzeni miejskiej dla najuboższych.

Dziennikarka zwraca też uwagę, iż na Khana głosowała m.in. liczna społeczność muzułmańska, która zamieszkuje stolicę Wielkiej Brytanii. W tym kontekście przypomina wybór muzułmanki na szefową największych związków zawodowych studentów.

– Dużo większe kontrowersje budził w Wielkiej Brytanii wybór młodej kobiety, studentki, muzułmanki na szefową największych związków zawodowych studentów, dlatego że ma ona powiązania z islamistami i ma antysemickie wypowiedzi. I to wywołało ogromne oburzenie, ale faktem jest, że ci muzułmanie są – są to całkiem spore społeczności – i o to zresztą przecież chodzi: żeby się integrować, uczestniczyć. Tak więc w tym, że Sadiq Khan stanął do wyborów nie ma nic nadzwyczajnego – ocenia Aleksandra Rybińska.

45-letni Khan to urodzony w Londynie syn pakistańskich imigrantów, prawnik zajmujący się prawami człowieka, były minister. Stanowisko burmistrza Londynu obejmie po polityku Partii Konserwatywnej Borisie Johnsonie.

RIRM

drukuj