fot. Aleksander Ćwik CSsR

Trwa Wielki Odpust Tuchowski. Obchody potrwają do 8 września

W piątek, 4 września 2020 roku rozpoczęły się uroczyste obchody Wielkiego Odpustu Tuchowskiego pod hasłem: „Matko Boża Tuchowska, pomagaj nam nieustannie!”. W tym roku Odpust potrwa do wtorku 8 września.

Podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego duchowni będą przypominać wiernym pielgrzymom kolejne wezwania z Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na początek odpustu rozważaliśmy temat: „ … abyś nas z lęku wyzwoliła”.

4 września Mszy św. przewodniczył ks. abp Henryk Józef Nowacki. Ksiądz arcybiskup w homilii podkreślił, iż będąc w tuchowskim sanktuarium jesteśmy w domu Maryi, co powinno kierować nas do zachwycenia się Jej wspaniałym życiem, które nie było wolne od cierpienia.

– Bóg stworzył w Maryi ideał, dzięki któremu może oddziaływać na człowieka. (…) Bóg bowiem nie chce, aby człowiek żył w lęku, rozpaczy czy beznadziei. Naszym zadaniem jest nieustannie zwyciężać siebie. W tym trudzie przy każdym człowieku stoi Maryja. Maryja uczy nas jak rozmawiać z Jezusem; przez ciszę, adorację, kontemplację – podkreślał duchowny.

Eucharystia zakończyła się adoracją Najświętszego Sakramentu, po której wierni w procesji udali się do bazyliki, gdzie miało miejsce zasłonięcie cudownego obrazu. Po nim nastąpiła modlitwa różańcowa na dróżkach zakończona Apelem Jasnogórskim.

Drugi dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego – 5 września 2020 roku  przeżywaliśmy pod hasłem: „Matko Boża Tuchowska, pomagaj nam nieustannie!”. O godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., podczas której zgromadziły się osoby konsekrowane. Uroczystej Liturgii przewodniczył o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Podczas Liturgii miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii Św. Klemensa Hofbauera, redemptorysty, w 200 rocznicę jego śmierci. W homilii kaznodzieja nawiązał m.in. do postaci św. Klemensa Hofbauera, który przez swoje życie stał się niejako „dobrym patronem na trudne czasy”.

– Mimo wielkich trudność i przeciwności św. Klemens potrafił dostrzegać Boga w tym wszystkim co go otaczało – podkreślił o. Janusz Sok CSsR.

Piękny, słoneczny dzień odpustowy zakończył się apelem przed cudownym obrazem Matki Bożej, a potem modlitwą różańcową na dróżkach z figurą Matki Bożej Fatimskiej, jak to czyni się w każdą I sobotę miesiąca z udziałem sanktuaryjnej orkiestry.

Wielki Odpust Tuchowski został przeniesiony z racji ogniska koronawirusa w Tuchowie. W tym roku obchody Wielkiego Odpustu w Tuchowie zostały połączone z tzw. Małym Odpustem Tuchowskim. W tym roku Odpust potrwa do wtorku, 8 września.

redemptor.pl/radiomaryja.pl

[GALERIA] Wielki Odpust Tuchowski – fot. Aleksander Ćwik CSsR


drukuj