Trwa posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa

Trwa posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. To pierwsze spotkanie po wyborze przez Sejm nowych członków Rady i po rezygnacji I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf z funkcji przewodniczącej. Na spotkaniu ma zostać wybrany nowy przewodniczący KRS.

Na początku marca – po wyborze przez Sejm 15 sędziówczłonków Rady I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z funkcji przewodniczącej KRS. Zgodnie z przepisem ustawy to do niej należało zwołanie pierwszego posiedzenia Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego. Zanim jednak prezes Małgorzata Gersdorf wyznaczyła datę pierwszego posiedzenia minął ponad miesiąc.

Postanowiłam zwołać posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. Ustaliłam tę datę na 27 kwietnia, a zawiadomienia będzie rozsyłać biuro KRS – powiedziała prof. Małgorzata Gersdorf.

– Decyzja pani prof. Gersdorf o tym, żeby je zwołać, powinna była zapaść zdecydowanie znacznie wcześniej. Nie ma potrzeby, by wprowadzać taki rozdźwięk pomiędzy osoby, które mają poglądy rzeczywiście może troszkę odmienne od obecnej koalicji – Zjednoczonej Prawicy – mówił politolog dr Grzegorz Piątkowski.

Dzisiejsze posiedzenie KRS ma być poświęcone wyborowi nowego przewodniczącego.

– To będzie człowiek, który będzie kierował pracami Krajowej Rady Sądownictwa. Myślę, że powinno to się odbyć w ten sposób, tak to sobie wyobrażam, że pani I prezes przekaże prowadzenie tego spotkania nowo wybranemu przewodniczącemu i ustalenie porządku obrad. Myślę, że powinno być dalsze głosowanie nad wyborem dwóch wiceprzewodniczących i trzech członków prezydium, bo musi zacząć działać Krajowa Rada Sądownictwa. Minęło sporo czasu od ostatniego posiedzenia, a pracy nagromadziło się ogromnie, ogromnie dużo – zaznaczył przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann.

Politolog dr Grzegorz Piątkowski podkreślił, że opozycja zapewne wykorzysta dzisiejsze posiedzenie KRS do kolejnych ataków wymierzonych w rząd Zjednoczonej Prawicy.

– Na pewno będzie podważana prawomocność wyboru, w ogóle prawomocność ukonstytuowania się tego podmiotu. Także będziemy mieli okazje obserwować ze strony opozycji wielki atak – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Nie wiadomo, jak długo potrwają dzisiejsze obrady. Biuro KRS po zakończeniu posiedzenia plenarnego Rady zaplanowało briefing prasowy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj