Szczecin: dziś rozpoczęcie budowy promu pasażersko-samochodowego dla PŻB

O godzinie 10:00 w Szczecińskim Parku Przemysłowym rozpoczną się uroczystości położenia stępki pod budowę promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

W uroczystości udział wezmą m.in. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister gospodarki i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował będzie minister Paweł Mucha.

W położenie stępki pod budowę promu jest starą, morską tradycją; to bardzo ważny moment w procesie budowy statków – jest dniem oznaczającym formalny początek budowy statku.

Jednostka zostanie zbudowana przez Morską Stocznię Remontową Gryfia. Obecnie kończy się pierwsza faza prac nad projektem technicznym promu. Równolegle z fazą projektową prowadzone są prace związane z przygotowaniem infrastruktury, na której powstanie prom pasażersko-samochodowy.

Będzie miał on długość ponad 200 m i szerokość 30 m; osiągnie prędkość 18 węzłów. Prom pomieści 400 pasażerów, a załoga będzie liczyła 70 osób. Jako główne paliwo wykorzystywane przez jednostkę zaplanowano ciekły gaz. Właściwe rozpoczęcie budowy promu, czyli pierwsze cięcie blach, ma odbyć się na przełomie 2017 i 2018 r.

Polska Żegluga Bałtycka obecnie ma w swojej flocie cztery promy pasażersko-samochodowe.

TV Trwam News/RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl