Wznowiono odbiór gazu ziemnego z Gazociągu Jamalskiego

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz–System wznowił odbiór gazu ziemnego z Gazociągu Jamalskiego do Polski.  Przerwa w dostawach gazu trwała od środy. Powodem była bardzo zła jakość gazu ziemnego transportowanego z Rosji.

Wznowienie odbioru gazu w Punkcie Wzajemnego Połączenia nastąpiło po tym, jak w środę Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz–System z powodu zbyt niskiej jakości błękitnego paliwa dostarczanego z Rosji wstrzymał dostawy gazu ziemnego z Gazociągu Jamalskiego do Polski. Spadek jakości spowodowany był zawodnieniem gazu. Zdaniem spółki wstrzymanie odbioru paliwa nie miało wpływu na zbilansowanie i bezpieczeństwo pracy systemu przesyłowego zarządzanego przez Gaz-System.

Gaz, który płynie z Rosji przez Białoruś do Polski i dalej do Niemiec jest bardzo nawodniony i nie nadaje się do użytku w Polsce. Z tym problemem mogą poradzić sobie Niemcy, którzy posiadają specjalną osuszalnię paliwa. Niska jakość gazu uderza bezpośrednio w Polskę. Z problemem radzą sobie Niemcy, gdzie kończy się nitka gazociągu jamalskiego.

Wczoraj prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak mówił,  że jeżeli spadek jakości gazu w gazociągu jamalskim przedłużyłby się, mogłoby to się przełożyć na cały sezon zimowy 2017/2018.

Niewykluczone, że problemy z dostawami gazu mogą mieć kontekst polityczny. Poprzednio pojawiły się one przed szczytem NATO w Warszawie. Teraz następują one przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce. Donald Trump ma omawiać na szczycie państw Trójmorza m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym i dostawami błękitnego paliwa z Ameryki Północnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj