fot. wikipedia

Rząd rozpatrzy dziś projekt „Mały ZUS plus”

Rząd zajmie się dziś projektem o tzw. „Małym ZUS plus”. Na nowych rozwiązaniach skorzystać mają najmniejsi przedsiębiorcy.

Projekt o „Małym ZUS plus” zakłada obniżenie i uzależnienie wysokości składek od dochodów z roku poprzedniego dla najmniejszych przedsiębiorstw.

– Niższy ZUS średnio o 500 zł dla małych firm, ryczałt dla jednego, a potem 2 mln euro obrotów, niższy CIT do 2 mln euro obrotów czy ponad miliard na dodatkowe inwestycje strategiczne dla firm. To łącznie kilka kolejnych miliardów złotych dla małych i średnich polskich firm – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas expose.

Z kolei minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zauważyła, że sztywna wysokość składek na ubezpieczenie społeczne może stanowić obciążenie dla małych przedsiębiorstw, stąd zmiany w ustawie. Dla grupy mikroprzedsiębiorstw podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne będzie połowa dochodu. Według szacunków, w 2020 roku taki sposób naliczania składek będzie dotyczył ok. 320 tys. mikroprzedsiębiorstw. Obniżone składki to dla nich kilkaset złotych oszczędności na miesiąc – przekonywał rząd. Ale na tym ma się nie skończyć.

– Wprowadzimy kolejne ulgi inwestycyjne dla najmniejszych przedsiębiorców, np. możliwość natychmiastowego rozliczania kosztów inwestycji w środki trwałe bez konieczności długotrwałej i wiążącej się z formalnościami amortyzacji. Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę – mówił premier.

„Mały ZUS plus” to nie jedyny projekt, jaki trafi dziś na posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się także uchwałą w sprawie kandydatury Polski do Przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj