fot. PAP/Łukasz Gągulski

Rozszerzy się krąg osób uprawnionych do kwalifikowania na szczepienie przeciw COVID-19

Rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 – to założenie noweli ustawy, którą w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Celem noweli jest usprawnienie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Krąg osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 zostanie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia. Jak zapowiadała wiceminister resortu Anna Goławska w czasie prac nad nowelizacją, będą to również lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy oraz ratownicy medyczni.

„Potrzebujemy bardziej elastycznej procedury szczepień” – mówił w Sejmie Paweł Rychlik, przedstawiciel wnioskodawców, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– W aktualnym stanie prawnym każda osoba poddająca się szczepieniu podlega kwalifikacji lekarskiej, której celem jest wykluczenie przeciwskazań do wykonania szczepienia. Biorąc w szczególności pod uwagę konieczność zaangażowania lekarzy w pracę w systemie ochrony zdrowia, walkę ze skutkami tzw. trzeciej fali epidemii, jak również zapowiadane przez producentów szczepionek zdecydowane zwiększenie dostaw, konieczne staje się wprowadzenie przepisów, które uelastyczniają proces szczepień – zaznaczył Paweł Rychlik.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, podkreślił, iż trzecia fala koronawirusa pokazała, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni są potrzebni w szpitalach. Nowe rozwiązania pozwolą zwiększyć przepustowość całego systemu. Zapisy noweli weszły w życie w piątek.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj