fot. PAP/Leszek Szymański

Od soboty 7 listopada będą obowiązywać kolejne obostrzenia związane z pandemią

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, a wśród nich m.in.: rozszerzenie nauki zdalnej na klasy 1-3, zamknięcie kin i teatrów, limity w sklepach oraz ograniczenie działalności galerii handlowych. Kolejnym krokiem jest już tylko całkowity lockdown i narodowa kwarantanna. „By do tego nie dopuścić pozostańmy w domach” – apelują rządzący.

Pandemia jednak nie zwalnia, czego dowodem są dzisiejsze dane zaprezentowane przez resort zdrowia. 24 tys. 692 nowe zakażenia koronawirusem i 373 przypadki śmiertelne.

– Przed nami arcytrudny czas. Pandemia nasila się, więc i nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia, chronimy obywateli. Chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP. 

Apel o pozostanie w domach nabiera jeszcze większego znaczenia. Odnosi się przede wszystkim do osób protestujących na ulicach polskich miast.

Pamiętajmy, tam dystansu nie ma. Wprawdzie protestujący mają na nosie i ustach maski, ale jeżeli krzyczymy, to transmisja zakażeń jest jeszcze większa” – podkreśla prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Profesor dodaje, że ostatni bilans zakażeń może być już efektem proaborcyjnych protestów.

Ich kontynuowanie może doprowadzić do tragedii – akcentuje Mateusz Morawiecki.

– Każdego dnia wzrost liczby zakażeń na skutek protestów ulicznych może wynosić ok. 5 tysięcy osób. Po miesiącu możemy mieć ok. 150 tysięcy osób więcej niż mielibyśmy, gdyby każdy trzymał się tych zasad, które określamy – wyjaśnia premier.

Nowe obostrzenia ogłoszone w środę przez rząd dotyczą m.in.: nauczania zdalnego, które zostało przedłużone na razie do końca listopada i rozszerzone na uczniów klas 1-3. Nauczyciele otrzymają specjalne bony w wysokości 500 zł, które będą mogli wykorzystać na sprzęt ułatwiający im pracę na odległość. Opieka w przedszkolach pozostała bez zmian. Restrykcje dotyczą także handlu.

– W mniejszych sklepach – poniżej 100 m2 będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 10 m2, a w większych pozostaje do 15 osób na 1m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i sklepów usługowych – mówi premier Mateusz Morawiecki. 

Obiekty hotelarskie w Polsce będą otwarte tylko dla gości odbywających podróże służbowe. Z kolei placówki kulturalne, w tym kina, teatry czy muzea zostaną tymczasowo zamknięte. Do tych obostrzeń dochodzi zalecenie, by wszędzie tam, gdzie to możliwe kontynuować pracę w formie zdalnej. 

– Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku w trybie zdalnym pracuje praktycznie od początku epidemii. Już wtedy część urzędników rozpoczęła pracę zdalną. Teraz pracę zdalną wykonuje zdecydowana większość naszych pracowników. Jednak niektóre wydziały muszą kontaktować się z naszymi klientami – informuje Marcin Tymiński z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Dodaje, że wówczas, spotkanie z klientem ma miejsce o umówionej wcześniej godzinie, z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego.

Podobne  rozwiązania mają miejsce w Urzędzie Miasta Świdnik.

– Część pracowników pracuje w systemie zdalnym, jednakże interesanci mogą kontaktować się z pracownikami. Stosujemy odpowiednie procedury zabezpieczające zarówno urzędników, jak i klientów przed skutkami tej epidemii. Odkażamy, są dozowniki na odpowiednie płyny, klienci przechodzą przez odpowiednią kabinę, gdzie mierzona jest temperatura – zapewnia Marzena Kasperska, naczelnik wydziału obsługi klienta Urzędu Miasta Świdnik.

Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił w ostatnich dniach nową możliwość kontaktu, e-wizytę. 

– E-wizyta to innymi słowy zdalna rozmowa z ekspertem z ZUS. Możemy podczas niej wyjaśnić wszystkie kwestie, które nas interesują. Z e-wizyty skorzystało już około 2 tys. osób – wyjaśnił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. 

Stosowanie się do ogłoszonych restrykcji jest konieczne, jeśli chcemy ustrzec się od kolejnego kroku w kierunku walki z pandemią, jakim jest już całkowity lockdown i narodowa kwarantanna.

TV Trwam News

drukuj