fot. flickr.com

Rozpoczyna się pierwszy etap XVI Synodu Biskupów

Dziś rozpocznie się pierwszy z trzech etapów XVI Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Jego diecezjalną fazę zainaugurują Msze święte.

Pierwszy etap XVI Synodu Biskupów odbędzie się w archidiecezji krakowskiej. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu. Przewodniczył jej będzie metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

Ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej, przypomniał, że wolą papieża Franciszka jest, by w każdej diecezji świata otwarty został tzw. synod lokalny. Ma to być okazja do wypowiedzenia się ws. funkcjonowania Kościoła.

– Będzie to wielkie wydarzenie, ponieważ każdy z nas będzie mógł odpowiedzieć na pytanie, które zostanie zadane przez odpowiednią komisję synodalną, jaka została ukonstytuowana w każdej diecezji. Zostanie to zebrane i wysłane do Watykanu, żeby przedstawić problemy na ogólnym zgromadzeniu biskupów, którzy opracują odpowiednie kroki związane m.in. z tym, jak Kościół powinien słuchać wiernych, jaką drogą powinien podążać – powiedział ks. Łukasz Michalczewski.

Tydzień temu Ojciec Święty Franciszek w Watykanie zainaugurował XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Jego prace potrwają dwa lata. Etap diecezjalny zakończy się w kwietniu 2022 roku. Potem odbędzie się etap kontynentalny, a w 2023 r. powszechny.

Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Powołał go w 1965 r. papież Paweł VI.

RIRM

        

drukuj