fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. abp M. Jędraszewski: W spotkaniach i rozmowach mamy odkrywać, co Bóg pragnie powiedzieć Kościołowi

W archidiecezji krakowskiej rozpoczął się synod diecezjalny. „W spotkaniach i rozmowach mamy odkrywać, co Bóg pragnie powiedzieć Kościołowi 2021 roku i lat następnych” – mówił w niedzielę metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

Synod rozpoczęła Msza święta, odprawiona w katedrze na Wawelu.

Ks. abp Marek Jędraszewski tłumaczył, że słowo synod oznacza „wspólne zdążanie” do jakiegoś celu. Metropolita krakowski przywołał homilię papieża Franciszka i podkreślił, że w tym zdążaniu potrzebna jest gotowość do spotkania z Bogiem i innymi ludźmi, gotowość do słuchania siebie nawzajem i do duchowego rozeznania, aby jak mówił Papież „synod nie był kościelnym zjazdem, konferencją naukową czy kongresem politycznym” lecz wydarzeniem łaski.

„Otwieramy synod na poziomie diecezjalnym. Będziemy się spotykali w wielu gremiach i w wielu wspólnotach. Będziemy spotykali się nieraz ze sprawami, które mogłyby nas zaskoczyć, ze swoją ostrością widzenia niektórych spraw, swoim bólem, swoim niepokojem, także swoją nadzieją” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Dodał, że „w tych spotkaniach, rozmowach i słuchaniu siebie nawzajem mamy odkrywać, co Bóg pragnie powiedzieć Kościołowi 2021 roku i lat następnych”, żeby „nie zamykać się w sobie, ale z większą mocą głosić Ewangelię” światu, który wielokrotnie chce żyć, jakby Boga nie było.

Ks. abp Marek Jędraszewski mówił, że do innych musimy zwrócić się ze „słowem ciepła, dobroci i miłosierdzia Bożego”, ale „jednocześnie ze słowem, które jest jednoznaczne, gdy chodzi o wymagania”.

Metropolita krakowski dodał, że odnowę trzeba „zacząć od samych siebie”.

„Wszystkie dzieła, które się podejmuje mają być błogosławione przez Kościół. To nie może być dzieło na miarę własnych wyobrażeń czy ambicji prowadzących często do destrukcji” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Wskazał, że podczas synodu wiernym towarzyszą św. Józef i św. Rodzina, ale też inny polscy święci i błogosławieni: św. Wacław, św. Jadwiga, św. Stanisław, bł. Wincenty Kadłubek i św. Jan Paweł Wielki.

„Proces synodalny jest dla nas zaproszeniem do wspólnej drogi. Ukazuje nam ją właśnie św. Józef. On przeszedł niebezpieczne drogi z Maryją i Jezusem, kierowany przez anioła Bożego. Jest to droga, która oznacza bliskość, ochronę, wzięcie troski” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

„Miejmy nadzieję, że podczas procesu synodalnego uda nam się rozwinąć tę zdolność kochania Jezusa i umiłowania Kościoła” – dodał.

Ks. abp Marek Jędraszewski powiedział, że św. Jan Paweł II był zatroskany o prawdę i autentyczną wolność, której „nie ma i nie będzie – jak głosił – jeżeli w danych społecznościach czy państwach nie będzie zagwarantowanej w pełni wolności religijnej”.

Koordynatorem synodu w archidiecezji krakowskiej jest ks. bp Janusz Mastalski.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj