fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W Polsce rozpoczął się diecezjalny etap synodu biskupów

XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów przebiega pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Tydzień temu Ojciec Święty Franciszek w Watykanie zainaugurował XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów [czytaj więcej].

– Gdy rozpoczynamy drogę̨ synodalną, zadajemy sobie wszyscy – Papież, biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, bracia i siostry świeccy – pytanie: Czy my, wspólnota chrześcijańska, ucieleśniamy styl Boga, który kroczy przez dzieje i uczestniczy w wydarzeniach ludzkości? Czy jesteśmy gotowi podjąć́ przygodę̨ podroży, czy też, bojąc się̨ nieznanego, wolimy schronić́ się̨ w wymówkach typu „nie potrzeba” i „zawsze robiliśmy to w ten sposób”? – mówił papież Franciszek.

W niedzielę rozpoczął się pierwszy etap synodu. W każdej diecezji został otwarty tzw. synod lokalny.

– Po raz kolejny każdy z nas będzie mógł odpowiedzieć na pytanie, które zostanie zadane przez odpowiednią komisję synodalną, która już została ukonstytuowana w poszczególnych diecezjach. Komisje to pozbierają i wyślą do Watykanu pytania po to, żebym tam odpowiednia komisja nad tym debatowała, żeby te problemy przedstawić już na ogólnym zgromadzeniu biskupów, którzy wypracują odpowiednie kroki, jak dalej powinien Kościół słuchać wiernych, jak powinien podążać, jaką drogą – wskazał ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

W archidiecezji krakowskiej synod zainaugurowała uroczysta Eucharystia w Katedrze na Wawelu. Proces synodalny jest „zaproszeniem do wspólnej drogi” – podkreślał w czasie homilii metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

– W tych spotkaniach, rozmowach i słuchaniu siebie nawzajem mamy odkrywać, co Bóg pragnie powiedzieć Kościołowi 2021 roku i lat następnych, co pragnie nam wskazać, by nie zamykać się w sobie, ale z większą mocą i radością głosić Ewangelię światu, który wielokrotnie chce żyć, jakby Boga nie było – zwrócił uwagę ks. abp Marek Jędraszewski [czytaj więcej].

Prace synodu potrwają dwa lata. Etap diecezjalny zakończy się w kwietniu przyszłego roku. Potem odbędzie się etap kontynentalny, a w 2023 r. powszechny.

TV Trwam News

drukuj