fot. PAP/Maciej Kulczyński

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Arabii Saudyjskiej

Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek do Rijadu. W planach roboczej wizyty premiera jest spotkanie z następcą tronu Królestwa Arabii Saudyjskiej, premierem Mohammedem bin Salmanem. Politycy będą rozmawiać m.in. o współpracy w zakresie energetyki, energii odnawialnej oraz o eksporcie żywności z Polski.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, zapowiadając wizytę, wskazywał, że premier Mateusz Morawiecki spotka się z następcą tronu Arabii Saudyjskiej, księciem Muhammadem ibn Salmanem, który jest jednocześnie Prezesem Rady Ministrów.

„Politycy omówią stan współpracy dwustronnej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości rozwoju relacji handlowych i inwestycyjnych. Ważnym tematem będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu oraz eksport polskiej żywności” – wskazał Piotr Müller.

Zwrócił uwagę, że potencjał gospodarczy Polski i Arabii Saudyjskiej oraz relatywnie wysoka komplementarność obu gospodarek przemawiają za potrzebą dalszego rozszerzania skali dwustronnej współpracy.

„Wynika to także z roli obu krajów w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, zwłaszcza Polski w Unii Europejskiej oraz Arabii Saudyjskiej w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej” – oznajmił.

Jak dodał, Arabia Saudyjska to ważny partner Polski, jeśli chodzi o energetykę, a także „w ramach potencjalnych nowych inwestycji dotyczących odnawialnych źródeł energii i inwestycji w nowe technologie”.

„Królestwo Arabii Saudyjskiej w tym obszarze czyni znaczne nakłady” – podkreślił.

„Ważnym tematem tej dyskusji będzie też kwestia rozwijania współpracy w zakresie sektora spożywczego. Polska może być dobrym eksporterem towarów spożywczych, przetworzonych i nieprzetworzonych, do Królestwa Arabii Saudyjskiej” – dodał Piotr Müller.

Zwracał uwagę, że Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim (ok. 28 proc. PKB całego świata arabskiego). Dysponuje znacznymi zasobami kapitałowymi (nakłady inwestycyjne) i największym w regionie potencjałem importowym.

„W ostatnich latach była (z uwzględnieniem reeksportu) największym finalnym odbiorcą polskiego eksportu w gronie państw członkowskich Rady Współpracy Państw Zatoki. Jest strategicznie ważnym partnerem gospodarczym Polski w regionie, także pod kątem budowania bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu w kwestii zapewniania dostaw surowców. Arabia Saudyjska inwestuje w rozwój czystej energii i technologii przyszłości. Jednocześnie jest bardzo zainteresowana budową stabilnych łańcuchów dostaw żywności, co stwarza duże szanse dla polskiego rolnictwa” – stwierdził rzecznik rządu.

Obecnie w krajach arabskich ofensywę dyplomatyczną prowadzi też obecnie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się m.in. z liderami z Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

PAP

drukuj