fot. PAP/Adam Warżawa

Powstanie zespół ds. sędziów pokoju

Powstanie roboczy zespół ds. sędziów pokoju to efekt piątkowych rozmów lidera koła Kukiz’15Demokracja Bezpośrednia Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot relacjonował po spotkaniu, że Paweł Kukiz poprosił prezydenta o utworzenie takiego zespołu, a ten się przychylił do tej prośby. W skład zespołu mają wejść eksperci prezydenccy oraz eksperci rekomendowani przez Pawła Kukiza.

W trakcie rozmów Paweł Kukiz przedstawił założenia swojego projektu dotyczące wyboru w wyborach powszechnych sędziów pokoju z grona osób z wykształceniem prawniczym.

Po spotkaniu podkreślił, że jesteśmy bliżej wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Mecenas Lech Obara ze stowarzyszenia „Patria Nostra” zwrócił uwagę, że wprowadzenie takiej instytucji do polskiego prawodawstwa to dobre rozwiązanie. Wskazuje też, jakimi sprawami mógłby się zajmować taki sędzia.

Drobne sprawy sporów sąsiedzkich (cywilnych bądź karnych), a nawet mandatów wymierzanych przy przekroczeniu prędkości, które w sumie znowu są rozpatrywane przez sędziego, mogłyby właśnie trafić do sądów pokoju, oczywiście przy zachowaniu pewnej możliwości odwołania się i ściśle sprecyzowanych zasad – powiedział mec. Lech Obara.

W Kancelarii Prezydenta już od pewnego czasu trwają prace nad projektem dot. sądów pokoju. Prezydent w niedawnym wywiadzie akcentował, że są problemy i dyskusje konstytucyjne na tym tle, więc sprawa nie jest taka prosta.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl