Pokażmy dumę narodową

Czy przed naszym domem powiewa dziś flaga narodowa? Jeśli tak, to bardzo dobrze, a jeśli nie – możemy to jeszcze zmienić. Dzisiaj po raz czwarty obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jedno z najmłodszych świąt państwowych. Jutro świętujemy zaś rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody Dnia Flagi RP rozpoczną się o godz. 9.30 w Warszawie na dziedzińcu Belwederu uroczystym podniesieniem flagi państwowej. W tym samym czasie podobna ceremonia będzie miała miejsce we wszystkich placówkach polskiej Straży Granicznej. Po uroczystej inauguracji Dnia Flagi w salach Belwederu odbędzie się sesja naukowa poświęcona roli symboli narodowych we współczesnej Polsce.

Rodziny z małymi dziećmi od godz. 11.00 zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego. Główną atrakcją będzie wytworzenie przez dzieci najdłuższej flagi w Polsce.

Podniesienie flagi państwowej nastąpi także na pl. Zamkowym w Warszawie o godz. 15.00. Uroczystość uświetni pokaz musztry paradnej oraz koncert pieśni patriotycznych. Obchody Dnia Flagi RP zakończy otwarte widowisko artystyczne pt. „Wyzwolone Biało-Czerwone”, które rozpocznie się o godz. 18.00 w Łazienkach Królewskich.

Jutro w Warszawie w ramach centralnych obchodów Święta Narodowego 3 Maja o godz. 9.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele Świętego Krzyża. O godz. 12.00 warto uczestniczyć w odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem najwyższych władz państwowych.

Grzegorz Lipka
drukuj