fot. Paweł Skraba

Po treningach w COS Wałcz czas na mistrzostwa Europy w kajakarstwie. Polacy gotowi do startu w Poznaniu

W czwartek w Poznaniu ruszają Mistrzostwa Europy w kajakarstwie. Do ostatniej chwili najlepsi polscy zawodnicy będą przygotowywali formę przed zawodami w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu.

Od listopada 2019 roku seniorów prowadzi Robert Włodarczyk, który uważa, że grupa w tym czasie osiągnęła duży postęp.

W zeszłym roku wielu z nich zrobiło rekordowe wyniki – powiedział trener reprezentacji Polski, dodając, że oczywiście wciąż jest wiele do poprawy. Progres było widać w węgierskim Szeged, gdzie Przemysław Korsak i Rafał Rosolski walczyli o kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Wracamy z jakąś tam tarczą. Chłopcy przypłynęli drudzy po bardzo dobrym wyścigu. Przegraliśmy pół sekundy z nie byle kim, bo z osadą węgierską. Oni zawsze kogoś kwalifikują – stwierdził Robert Włodarczyk.

Pojechaliśmy bardzo dobry bieg. Najbardziej szkoda, że nie będzie tego można pokazać na IO – zauważył Rafał Rosolski.

Teraz kadra ma już przed sobą nowy cel – ME, które rozegrane zostaną w Poznaniu.

Po nas możemy się spodziewać, że na pewno będziemy walczyć do końca, o każdy metr na torze – deklaruje Przemysław Korsak.

Startowanie na własnym torze, bo na co dzień trenuję w Poznaniu, jest dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem – dodaje.

Z pełną wiarą oczekujemy ME. Mamy nadzieję, że uda im się wejść do finału A i tam będziemy walczyć – zapewnia trener Robert Włodarczyk.

Kajakarze wiedzą, że przed nimi dużo pracy, ale już teraz ambitnie walczą o najwyższe cele.

Chcielibyśmy stanąć na podium. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby popłynąć jak najlepszy bieg – uzupełnia Rafał Rosolski. Podobnie wypowiada się Przemysław Korsak, który nie nakłada na siebie presji medalowej, ale po starcie chce wiedzieć, że dał z siebie wszystko.

Kajakarstwo jest niezwykle medalodajną dyscypliną sportu. Nasi zawodnicy nie zawodzą na najważniejszych imprezach – powiedział Andrzej Kalinowski, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu.

Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że to właśnie w naszym ośrodku w Wałczu przygotowują się do najważniejszych imprez. Jeziora tam dostępne przez lata gościły wielu wybitnych zawodników. Sądzę, że w Poznaniu znów reprezentacja Polski wyłowi z wody wiele krążków, najlepiej z jak najcenniejszego kruszcu – dodał.

Kajakarze wiedzą, że kolejne imprezy są dla nich krokiem ku większemu celowi – Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu w 2024 roku.

Mamy przygotować bardzo mocny fundament pod kątem tego startu – powiedział Robert Włodarczyk, o celach, jakie przed kadrą stawia zarząd Polskiego Związku Kajakowego.

W tych chłopakach naprawdę widzę ogromny potencjał. Mają bardzo dobre warunki fizyczne. Dużo pracujemy nad mentalnością – opowiada. Jego zdaniem, aby osiągnąć sukces, sportowiec musi w pełni skoncentrować się na swoim celu i wszystko inne w momencie przygotowań odstawić na boczny tor.

Duże nadzieje wiązane są z występami kajakarek, które od lat z każdej z dużej imprezy przywożą medale. Od 1988 roku tylko raz Polek zabrakło na podium IO – w 1996 roku w Atlancie. Nasze zawodniczki wciąż osiągają kolejne sukcesy, ale nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Dziewczyny mają bardzo silną grupę – uważa Rafał Rosolski, prywatnie mąż Beaty Mikołajczyk-Rosolskiej, trzykrotnej medalistki olimpijskiej, która w ubiegłym roku zakończyła sportową karierę.

Tak mocnej grupy indywidualnie jeszcze nie było – twierdzi Rafał Rosolski. Dowody być może zobaczymy już w pierwszy weekend czerwca w Poznaniu.

***

Skład reprezentacji Polski na ME:

kajakarze: Jakub Stepun (AZS AWF Poznań), Paweł Kaczmarek (KKW 1929 Kraków), Bartosz Grabowski (OKSW Olsztyn), Jakub Michalski (AZS AWF Poznań), Wojciech Pilarz, Piotr Morawski (obaj MKS Czechowice-Dziedzice), Wiktor Leszczyński (UKS Świerklaniec), Ksawery Hajdamowicz (UKS Motława Gdańsk), Wojciech Tracz (Posnania), Sławomir Witczak (Energetyk Poznań), Bartosz Stabno (Posnania), Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok), Przemysław Korsak (G’Power Gorzów), Filip Weckert (Hubertus Biały Bór), Jakub Śliwa (Zawisza Bydgoszcz), Wiktor Żarski (Nogat Malbork);

kajakarki: Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), Dominika Putto, Katarzyna Kołodziejczyk, Helena Wiśniewska, Sandra Ostrowska (wszystkie Zawisza Bydgoszcz), Karolina Naja, Małgorzata Puławska (obie Posnania), Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice), Anna Puławska (AZS AWF Gorzów), Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków), Martyna Klatt (Energetyk Poznań);

kanadyjkarze: Oleksii Koliadych (Admira Gorzów), Arsen Śliwński, Michał Łubniewski (obaj KU AZS Politechniki Opolskiej), Tomasz Kaczor (Warta Poznań), Aleksander Kitewski, Norman Zezula (Zawisza Bydgoszcz), Mateusz Kamiński, Tomasz Barniak (obaj OKSW Olsztyn), Wikor Głazunow (AZS AWF Gorzów), Patryk Gluza (AZS AWF Poznań);

kanadyjkarki: Dorota Borowska (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki), Sylwia Szczerbińska (Cresovia Białystok), Aleksandra Jacewicz (KU AZS Politechniki Opolskiej), Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF Poznań), Magda Stanny (Warta Poznań), Julia Walczak (OKSW Olsztyn).

Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie/Sport.RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl