fot. twitter.com/DariuszMatecki

[NASZ TEMAT] D. Matecki o sytuacji Palestyńczyków: Odgrodzono ich wielkim murem, za którym ci ludzie mają ograniczane prawa człowieka

Widać, że ludzie są tam traktowani zupełnie inaczej. Jeśli ktoś jest Żydem, to jest inaczej traktowany, jeśli ktoś jest Palestyńczykiem, to dużo gorzej. Mówię to jako osoba, która nie jest zbyt przychylnie nastawiona do islamu, do całej wielkiej fali, która napływa do nas, do Europy, ale mając w świadomości to, że Polacy przez wiele lat nie mieli niepodległości, byli pod zaborami, byli pod okupacją sowiecką i niemiecką. Mogąc sobie wyobrazić empatycznie, co czuli, kiedy w każdej chwili ktoś mógł ich zabić, nie mieli praw, zabraniano im mówić po polsku, zabraniano im wywieszać swoją flagę, ograniczano im całkowicie wolność, to mogę wczuć się w sytuację ludzi, którzy żyją w Palestynie. Ciężko się dziwić, że oni chcą walczyć o swoją wolność – mówił Dariusz Matecki, radny Szczecina, przewodniczący Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim, prezes Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, w rozmowie z portalem Radia Maryja.

„Każdy, kto zna historię Polski, powinien rozumieć frustrację narodu, który od lat żyje w poniżeniu, jako obywatele drugiej kategorii, pozbawieni praw” – napisał w mediach społecznościowych Dariusz Matecki, nawiązując do aktualnej sytuacji w Palestynie.

Rozmówca portalu Radia Maryja podkreślił, że Żydzi są narodem, który „z historii zrobił maszynę do polityki”.

– Żydzi przedstawiają siebie jako naród, który jest jedynym narodem, który ucierpiał podczas II wojny światowej. Mówiąc o [Powstaniu Warszawskim] zagranicą nie kojarzą naszego Powstania Warszawskiego, tylko kojarzą [Powstanie w Getcie Warszawskim], mówiąc o Auschwitz-Birkenau nikt właściwie zagranicą nie wie, ilu zginęło tam Polaków, mówiąc o ofiarach II wojny światowej, zagranicą nikt nie pamięta o tym, że ginęli Polacy, Rosjanie, tylko wszyscy mówią o tym, że masowo ginęli Żydzi. Oczywiście, że ginęli i ginęli oni z winy nazistów, z winy Niemców. Jednak niestety dzisiaj współczesny naród żydowski poprzez swoich polityków, poprzez swoich przedstawicieli robi z nas, z Polaków tak naprawdę współwinnych zagłady. A my jesteśmy narodem, który wycierpiał najwięcej. Zostaliśmy zaatakowani zarówno przez sowietów, jak i przez Niemców – powiedział Dariusz Matecki.

Przewodniczący Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim zaznaczył, że Polacy są ofiarą wojny, z których robi się sprawcę największych zbrodni.

– Żydzi, którzy tyle wycierpieli w czasie II wojny światowej, aktualnie stosują podobną gehennę Palestyńczykom (może nie na taką skalę). W tej chwili to wygląda tak, jakby odgrodzono ich wielkim murem, za którym ci ludzie mają ograniczane prawa człowieka. Co chwilę w internecie pojawiają się filmy, gdzie wojsko izraelskie strzela do Palestyńczyków i ich zabija – wskazał rozmówca portalu Radia Maryja. 

Warto zwrócić uwagę, że Palestyńczycy są traktowani „jako obywatele totalnie drugiej kategorii”. [więcej]

– Na własne oczy widziałem, jak przekraczaliśmy granicę (jadąc do Betlejem), gdzie ludzie, którzy byli Żydami, mogli normalnie przejechać w autokarze, a osoby, które były Palestyńczykami, musiały iść pieszo. Jest dyskryminacja nawet przy takich głupstwach. Widać, że ludzie są tam traktowani zupełnie inaczej. Jeśli ktoś jest Żydem, to jest inaczej traktowany, jeśli ktoś jest Palestyńczykiem, to dużo gorzej. Mówię to jako osoba, która nie jest zbyt przychylnie nastawiona do islamu, do całej wielkiej fali, która napływa do nas, do Europy, ale mając w świadomości to, że Polacy przez wiele lat nie mieli niepodległości, byli pod zaborami, byli pod okupacją sowiecką i niemiecką. Mogąc sobie wyobrazić empatycznie, co czuli, kiedy w każdej chwili ktoś mógł ich zabić, nie mieli praw, zabraniano im mówić po polsku, zabraniano im wywieszać swoją flagę, ograniczano im całkowicie wolność, to mogę wczuć się w sytuację ludzi, którzy żyją w Palestynie. Ciężko się dziwić, że oni chcą walczyć o swoją wolność – podsumował Dariusz Matecki.  

Karolina Gierat/radiomaryja.pl

drukuj