fot. PAP/Albert Zawada

Min. Z. Rau rozpoczął wizytę w USA

Minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, rozpoczął czterodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Szef polskiej dyplomacji spotka się m.in. z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem, a także z przedstawicielami Kongresu.

Wysłuchanie przed Komisją Helsińską przy Kongresie USA będzie głównym wydarzeniem pierwszego dnia wizyty. Minister Zbigniew Rau wystąpi tam w charakterze przewodniczącego OBWE i omówi priorytety polskiego przewodnictwa.

Do wizyty szefa MSZ za oceanem dochodzi dzień po tym, jak Pentagon potwierdził wysłanie do Polski blisko 2 tys. amerykańskich żołnierzy.

W ocenie dra Tomasza Teluka, politologa, wzmocnienie wschodniej flanki NATO to jeden z wiodących tematów. Rozmowy te są bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski.

– Omawiane są możliwe wspólne działania na wypadek rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jedną z opcji jest możliwość wzmocnienia sił amerykańskich na wschodniej flance NATO. Prawdopodobnie to jeden z tematów rozmów. Kolejnym może być dostarczanie broni defensywnej na Ukrainę (również za pośrednictwem naszego kraju) oraz kwestia alternatywnych dostaw paliwa gazowego do Europy. Sprawy te są niezwykle istotne z perspektywy najbliższych miesięcy – zaznaczył dr Tomasz Treluk.

Ekspert wyjaśnił, że w reakcji na rosyjskie groźby Zachód zjednoczył się i podejmuje kolejne działania odstraszające.

W Stanach Zjednoczonych minister Zbigniew Rau ma zachęcać Amerykanów do zdecydowanych działań przeciwko budowie i certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Zwrócić ma też uwagę na agresywną politykę Białorusi wobec Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl