Kto jest winny dyskryminacji toruńskiej geotermii?

Komisja Europejska udzieliła wymijającej odpowiedzi na pytanie pisemne, skierowane przez prof. Mirosława Piotrowskiego w sprawie kontroli zgodności z prawem wspólnotowym działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wobec projektu geotermalnego Fundacji Lux Veritatis.

Komisarz ds. energii Guenther Oettinger w odpowiedzi na postawione pytanie stwierdził m.in., że „instytucją zarządzającą odpowiedzialną za wdrożenie programu Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego miał być finansowany projekt geotermalny Fundacji Lux Veritatis, jest polskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.” Zdaniem Komisji Europejskiej „ponosi ono pełną odpowiedzialność za proces doboru projektów.”-Komisarz ds. energii Oettinger uchylił się od odpowiedzi na konkretnie zadane pytanie o możliwość naruszenia ram wspólnotowych przez rząd Donalda Tuska, który, wyraźnie dyskryminując geotermalną inicjatywę Fundacji Lux Veritatis, zerwał umowę na dotację na badania wód geotermalnych w Toruniu. Komisarz Oettinger odpowiedzialność całą zrzucił na Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Odpowiedź ta nie jest zadowalająca, gdyż zadałem panu Komisarzowi konkretne pytanie „czy mając na względzie art. 280, ustęp 1 i 2 Traktatu o Wspólnotach Europejskich oraz możliwości podjęcia działań w trybie wynikającym z artykułu 226 TWE”, Komisja może wszcząć działania kontrolne? – mówi Naszemu Dziennikowi europoseł Mirosław Piotrowski. W dokumencie komisarz Oettinger podkreślił jednoznacznie, że „zgodnie z rozporządzeniami w sprawie funduszy strukturalnych wszystkie projekty należy wybierać na podstawie kryteriów kwalifikacji określonych w programach, zapewniając tym samym przejrzystość i równe traktowanie.” Zastanawia jednak stwierdzenie Oettingera, że Komisji Europejskiej nie są znane szczególne okoliczności związane ze wspomnianym przez posła Piotrowskiego projektem, za wyjątkiem tych zawartych w pytaniu.

M. Piotrowski poinformował szczegółowo komisarza o tym, że w maju 2008 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zerwał umowę na dotację na badania wód geotermalnych w Toruniu podpisaną wcześniej z Fundacją Lux Veritatis. – W związku z tym Fundacja została postawiona w bardzo trudnej sytuacji, bowiem z jednej strony miała zawartą umowę z Wykonawcą prac na kwotę 23 660 885,25 złotych netto plus należny podatek VAT i prace zostały rozpoczęte, z drugiej strony odebrano jej źródło finansowania, jakim była dotacja – poinformował już w zeszłym roku Komisję Europejską Mirosław Piotrowski. Do odpowiedzi Oettingera krytycznie odniósł się również europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Gróbarczyk, który postrzega ją jako lakoniczną i pozbawioną walorów merytorycznych. Mimo to, zdaniem posła Gróbarczyka słowa komisarza ds. energii jasno wskazują, że rząd Platformy Obywatelskiej stosuje w kontekście prawa międzynarodowego niedopuszczalne praktyki – Całą odpowiedzialnością Oettinger obciąża Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które w sposób wybiórczy i polityczny przydziela środki unijne. Wartym przypomnienia i potępienia jest zachowanie wiceministra PO Stanisława Gawłowskiego, który namawia ministerialnych urzędników do szukania „haków” na fundację Lux Veritatis w celu pozbawienia jej możliwości otrzymania dotacji. Taka perfidia i chorobliwa nienawiść swoje apogeum znajduje w decyzjach KRRiT, dyskryminujących Telewizję Trwam. To nic innego jak forma totalitaryzmu, w której niestety żyjemy. Temu trzeba się z całą mocą przeciwstawiać i na pewno podejmiemy kolejne działania na forum UE w celu wyeliminowania dyskryminacji i praktyk z czasów komunizmu – zaznacza Marek Gróbarczyk.

Poseł Piotrowski wspólnie z innymi deputowanymi zapowiada podjęcie dalszych działań w tej sprawie na forum instytucji unijnych.

Dawid Nahajowski, Bruksela


PL

E-011442/2011

Odpowiedź udzielona przez komisarza Gunthera Oettingera w imieniu Komisji

(20.1.2012)

Komisja pragnie przywołać swoją wcześniejsza odpowiedź udzieloną Szanownemu Panu Posłowi na pytanie E-007033/20111.

Komisji Europejskiej nie są znane szczególne okoliczności związane ze wspomnianym projektem, za wyjątkiem okoliczności wspomnianych w pytaniu Szanownego Pana Posła.

Zgodnie z rozporządzeniami w sprawie funduszy strukturalnych wszystkie projekty należy wybierać na podstawie kryteriów kwalifikacji określonych w programach, zapewniając tym samym przejrzystość i równe traktowanie. Instytucją zarządzającą odpowiedzialną za wdrożenie programu „Infrastruktura i Środowisko”, w ramach którego miał być finansowany wspomniany projekt, jest polskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Ponosi ono pełną odpowiedzialność za proces doboru projektów.

http://www.europarl.europa.eu/QP-WEB

 

 AUTOR(ZY): Mirosław Piotrowski

Kontrola zgodności z prawem wspólnotowym działań Narodowego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej wobec projektu geotermalnego Fundacji Lux Veritatis

W związku z odpowiedzią Szanownego Pana Komisarza, Guenthera Oettingera nr E-007033/2011 z dnia 26 sierpnia 2011 roku na skierowane przeze mnie pytanie pisemne, dotyczące niedyskryminowania przez rządy krajów członkowskich, w tym rząd w Polsce, niezależnych inicjatyw obywatelskich i organizacji zajmujących się odzyskiwaniem energii, pragnę zapytać, czy Komisja Europejska posiada środki prawne by przeprowadzić audyt lub/i w trybie nadzoru ocenić pod kątem zgodności z prawem wspólnotowym decyzje podjęte przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wobec projektu geotermalnego Fundacji Lux Veritatis z Torunia, szczególnie mając na względzie art. 280 ust. 1 i 2 Traktatu o Wspólnotach Europejskich oraz możliwości podjęcia działań w trybie wynikającym z art. 226 TWE.. Przypomnę, że w maju 2008 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zerwał umowę na dotację na badania wód geotermalnych w Toruniu podpisaną wcześniej z Fundacją Lux Veritatis. Fundacja została postawiona w bardzo trudnej sytuacji, bowiem z jednej strony miała zawartą umowę z Wykonawcą prac na kwotę 23.660.885,25 złotych netto plus należny podatek VAT i prace zostały rozpoczęte, z drugiej strony odebrano jej źródło finansowania, jakim była dotacja. Czy Komisja może zbadać, czy nie naruszono wspólnych ram, a szczególnie obowiązku krajowego promowania energii ze źródeł odnawialnych wynikających z dyrektyw dotyczących promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych?

Realizacja projektu geotermalnego Fundacji Lux Yeritatis w Toruniu była niejako odpowiedzią na postulaty KE w zakresie działań wpływających na redukcję gazów cieplarnianych, jej zablokowanie może świadczyć o możliwości naruszenia prawa wspólnotowego.

Data: 25.11.2011

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl