fot. twitter.com/ipngovpl

IPN: Od dziś Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej dostępna on-line

Instytut Pamięci Narodowej udostępni dziś on-line Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

Ma to związek z przypadającym w najbliższą sobotę Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Z tej okazji w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się dziś konferencja z udziałem m.in. prezesa Instytutu dr. Jarosława Szarka.

W trakcie wydarzenia zostanie udostępniona lista zawierająca obecnie ok. 17 tys. wpisów nie tylko o ofiarach ukraińskich nacjonalistów, ale także o miejscach ich śmierci. O szczegółach mówi Sławomir Bardski z Biura Prezesa i Komunikacji Społecznej IPN.

– To będzie baza internetowa, interaktywna. Będzie można wyszukiwać poszczególne osoby, będzie też przekierowanie na mapę, gdzie można znaleźć na niej dokładne miejsca, gdzie dane osoby zginęły. Jest to projekt długofalowy. Prace rozpoczęto już na początku 2019 roku i chodzi o udostępnienie dla wszystkich zainteresowanych relacji świadków czy publikacji naukowych. Dane będą na bieżąco uzupełniane, a w przyszłości będą odnosić się nie tylko do województwa wołyńskiego, ale też do innych województw II RP – podkreśla Sławomir Bardski.

Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej będzie dostępna na stronie zbrodniawolynska.pl.

RIRM

drukuj