fot. PAP/EPA

„FAZ”: Merkel i Hollande naciskali na Ukrainę ws. konstytucji

Angela  Merkel i Francois Hollande naciskali na władze Ukrainy w sprawie  konstytucji. Napisał „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Chodzi o zmianę ustawy o decentralizacji władzy zgodnie z sugestiami Rosji.

Wzbudziło to irytację wśród ukraińskich polityków. Wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu Oksana Syroid wskazała, że miało to nastąpić bezpośrednio przed pierwszym głosowaniem nad projektem ustawy o zmianach w konstytucji.

Syroid na łamach „FAZ” powiedziała, że modyfikacje zostały wprowadzone i zaakceptowane przez Radę Najwyższą Ukrainy. Chodzi o zmianę, zgodnie z którą „kształt lokalnego samorządu w określonych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego ustalony zostanie w odrębnej ustawie”.

Według niej projekt odrębnej ustawy istnieje i realizuje to, o co postulowała Moskwa. Wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu wskazuje, że postępowanie Berlina i Paryża jest złamaniem prawa Ukraińców do samostanowienia. „Konstytucja staje się bronią Rosji”- dodała.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, wyjaśnia, że Rosja domaga się przede wszystkim federalizacji Ukrainy.

– Rosja chciałaby rozczłonkować Ukrainę poprzez system federacyjny. To jest system, który byłby zgubny dla Ukrainy, dla jej jedności, bo wtedy poszczególne regiony zyskałyby bardzo znaczącą autonomię i można by się spodziewać, że część następnych regionów wpadłaby w ręce rosyjskie, a nie byłaby pod kontrolą rządu centralnego Ukrainy. Natomiast decentralizacja, czyli ta forma samorządowa na wzór Polski, jest jak najbardziej wskazana, potrzebna i Ukraińcy chcą ją zrobić, ale to jest dla Rosjan sprawa niewystarczająca – zwrócił uwagę poseł Witold Waszczykowski.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” zwraca uwagę na obawy ukraińskich polityków przed „cichym porozumieniem” z Rosją osłabionego licznymi kryzysami Zachodu.

Gazeta ostrzega też, że postawa Zachodu może doprowadzić do rozbicia proeuropejskich sił w ukraińskim parlamencie.

RIRM

drukuj