MSZ: Wybuch na Cmentarzu Obrońców Lwowa kolejnym antypolskim incydentem na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest „głęboko zaniepokojone” wybuchem na Cmentarzu Obrońców Lwowa; to kolejny antypolski incydent, do którego doszło na zachodniej Ukrainie w ostatnich miesiącach – podały służby prasowe MSZ. Resort zaleca zachowanie „szczególnej ostrożności” podczas podróży na Ukrainę.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z wybuchem niezidentyfikowanego przedmiotu na Cmentarzu Obrońców Lwowa, do którego doszło 13 marca 2018 r. w godzinach wieczornych. Jest to kolejny antypolski incydent z użyciem materiałów wybuchowych, do którego doszło na zachodniej Ukrainie w ostatnich miesiącach” – poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ w komunikacie przekazanym PAP.

Jak zaznaczono w komunikacie, ministerstwo potępia działania osób odpowiedzialnych za ten akt i oczekuje, że czynności podjęte przez właściwe służby ukraińskie doprowadzą do szybkiego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia oraz ustalenia i ukarania jego sprawców.

„Liczymy, że władze Ukrainy, które potępiły ten incydent, zapewnią należytą ochronę polskim miejscom pamięci i spoczynku ofiar wojny i represji politycznych” – podkreślono.

Ze względu na „nieprzewidywalną sytuację dotyczącą bezpieczeństwa w miejscach publicznych” MSZ przypomniało też, że „na całym terytorium Ukrainy zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności”.

Resort zaapelował o śledzenie ostrzeżeń publikowanych na stronie internetowej MSZ i zapoznawanie się przed podróżą z treścią poradnika „Polak za granicą” dostępnego pod adresem internetowym: https://polakzagranica.msz.gov.pl/ oraz każdorazowe zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wcześniej w środę MSZ potwierdziło doniesienia o wybuchu na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Jak zaznaczył resort, w wyniku eksplozji nikt nie został poszkodowany; wybuch nie spowodował też „uszkodzeń mogił ani elementów architektonicznych”. MSZ zaznaczyło, że władze miejscowe „niezwłocznie podjęły działania wyjaśniające okoliczności zdarzenia” a powołane w tym celu organa prowadzą czynności dochodzeniowo-śledcze.

O tym, iż we wtorek wieczorem doszło do niewielkiej eksplozji na terenie Cmentarza Orląt poinformowały ukraińskie media. Według policji, do wybuchu doszło około godz. 21.15. (godz. 20.15. w Polsce). Dyrektor Muzeum „Cmentarz Łyczakowski” Mychajło Nahaj podał, że wybuch miał miejsce na trawniku w odległości 15 metrów od pomieszczeń gospodarczych nekropolii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl