Dramaturg wszech czasów katolikiem?

Trzy tajemnicze podpisy w Księdze gości rzymskiego seminarium Venerable English College, które do tej pory znajdowały się w zamkniętym archiwum uczelni, rzucają nowe światło na osobę angielskiego poety i dramaturga Williama Szekspira. Odnalezione pergaminy zdają się potwierdzać teorię, że Szekspir był katolikiem ukrywającym swoje wyznanie w obawie przed represjami ze strony anglikanów.

„Wystawione podpisy w Księdze gości katolickiego Venerable English College, w którym w owym czasie studiowali księża z Anglii i Walii, sugerują, że Szekspir szukał tam schronienia” – pisze brytyjski dziennik „The Times”. Po niemal 400 latach władze Venerable English College postanowiły pokazać pergaminy światu, wybierając na ten cel wystawę poświęconą historii uczelni od początków jej istnienia. Dokonane w Księdze gości wpisy z roku 1585 i 1589 odpowiadają czasowo lukom w biografii autora takich dzieł, jak chociażby: „Hamlet”, „Makbet” czy „Romeo i Julia”. Wówczas to w Wielkiej Brytanii katolicy zmuszeni byli do ukrywania się przed prześladowaniami. – Jest kilka lat, które nie są udokumentowane w życiu Szekspira – podkreśla wicerektor seminarium ks. Andrew Headon, dodając, że jest bardzo prawdopodobne, iż pisarz odwiedził w tym czasie Rzym, gdzie szukał schronienia przed prześladowaniami. Potwierdza to wysnutą w ubiegłym roku przez brytyjskiego profesora literatury z Uniwersytetu Ave Maria na Florydzie Josepha Pearce’a tezę, jakoby słynny brytyjski dramaturg był katolikiem ukrywającym swoją wiarę z obawy przed prześladowaniami.

Profesor Pearce w swojej książce pt. „Walka o Szekspira” przypomina, że dramaturg pochodził ze Stanford w hrabstwie Warwickshire, które było kolebką katolickiego nonkonformizmu. Ponadto wspomina on o dokumentach, które dowodzą, że rodzice, żona, przyjaciele i nauczyciele Szekspira byli katolikami. Pod koniec życia Szekspir kupił budynek w londyńskiej dzielnicy Blackfriars, zamieszkiwanej przez ludność katolicką, który był schronieniem dla katolickich księży i miejscem odprawiania nielegalnych wówczas Mszy Świętych.

Do podobnych wniosków doszła także niemiecka badaczka biografii Szekspira prof. Hildegarda Hammerschmidt-Hummel, która przyznała, że lata jej studiów dowodzą, iż „Szekspir był katolikiem i że religia jest kluczem do zrozumienia jego życia i twórczości”. Wystarczy dokładnie prześledzić chociażby „Romeo i Julię” i „Miarka za miarkę”, by odnaleźć w nich elementy symboliki katolickiej, pozytywny obraz kapłanów i zakonników oraz odniesienia do Matki Bożej. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że 5 z 37 sztuk scenicznych tego autora rozgrywa się we Włoszech, a kolejne 5 w całości lub częściowo w Rzymie.

Wystawa „Non Angli sed Angeli” w Venerable English College potrwa do lipca przyszłego roku.


Marta Ziarnik
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl