fot. PAP/Marcin Obara

Deklaracja młodego pokolenia – kultywowanie pamięci o bohaterach walczących o niepodległość

Kultywowanie pamięci o bohaterach walczących o niepodległość, przekazywanie kolejnym pokoleniom prawdy historycznej oraz niedopuszczanie do jej zatarcia lub zniekształcania – m.in. to zawiera Deklaracja młodego pokolenia. Dokument w obecności powstańców warszawskich podpisano we wtorek w Warszawie.

Podpis złożyli przedstawiciele piętnastu organizacji młodzieżowych i studenckich. Deklaracja to odpowiedź na przesłanie powstańców skierowane do młodych z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Przy jej podpisaniu obecny był także m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski. Szef MEN-u, zwracając się do sygnatariuszy Deklaracji, mówił, że choć powstańcy warszawscy nie wywalczyli niepodległości, to zostawili przekaz.

– W polskiej historii nie raz się działo, że ci zwyciężeni dawali potem podstawy do tego, aby kolejne pokolenia mogły dalej funkcjonować i być przywiązane do polskiej tradycji i państwowości. I chociaż powstańcom 75 lat temu nie udało się wywalczyć wolności, niepodległości, to pozostawili po sobie pewien przekaz, który mówił o tym, że nie wolno się poddawać i ta miłość do ojczyzny, nawet jeżeli jest tłumiona przez zaborców, okupantów, wrogie nam siły, powinna przetrwać – powiedział minister Dariusz Piontkowski.

W przesłaniu ogłoszonym 1 sierpnia br. powstańcy warszawscy powierzyli młodym Polakom pielęgnowanie wartości, o które podjęto walkę 75 lat temu.

Deklaracja młodego pokolenia podpisana w stolicy w przededniu kapitulacji Powstania Warszawskiego to dokument stanowiący odpowiedź na to przesłanie.

RIRM

drukuj