Wpisy autora Mateusz Rzepecki

Warszawa: konferencja pt. „Rodzina 2030: szanse i zagrożenia”

W Warszawie trwa konferencja pt. „Rodzina 2030: szanse i zagrożenia”. Dwudniowe wydarzenie organizuje Fundacja Mamy i Taty. W jego trakcie politycy, ekonomiści i socjologowie będą się zastanawiać nad rozwiązaniami dotyczącymi polityki demograficznej, prawa rodzinnego, pracy zawodowej rodziców, zagrożeń związanych z zabijaniem nienarodzonych dzieci oraz wzmocnienia relacji w rodzinie.

Od piątku będzie można zastrzec numer PESEL

Od piątku, 17 listopada, obywatele będą mogli zastrzec numer PESEL. Zgodnie z ustawą, której celem jest ograniczanie skutków kradzieży tożsamości, od czerwca 2024 roku m.in. banki będą musiały sprawdzać, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony, zanim np. udzielą kredytu.

Ł. Bernaciński: Lewica chciałaby, aby za zabicie dziecka karą było zamiatanie liści przez określoną liczbę godzin

Projekty, które zostały złożone przez Lewicę, faktycznie zakładają całkowitą depenalizacje tzw. aborcji do 12. tygodnia życia, a więc osoby, które ją popełniają i w niej pomagają, nie mogłyby w żaden sposób za to odpowiadać. Jeżeli ktoś dopuszczałby się tzw. aborcji za zgodą kobiety wbrew ustawie, ale po 12. tygodniu życia, nie byłby karany tak jak obecnie. Taka osoba dostałaby grzywnę lub karę związaną z ograniczeniem wolności, która może polegać na konieczności przebywania w domu w określonych godzinach lub wykonywania prac społecznych. Lewica chciałaby, aby za zabicie dziecka karą było zamiatanie liści przez określoną liczbę godzin. To jest całkowicie absurdalny projekt – wskazał Łukasz Bernaciński, prawnik, członek zarządu Instytutu Ordo Iuris, w programie „Polski punkt widzenia” emitowanym w TV Trwam.

Jaka będzie przyszłość Grupy Wyszehradzkiej?

W ostatnim czasie działania w ramach Grupy Wyszehradzkiej mocno osłabły, między innymi przez podejście Węgier do Rosji i wojny na Ukrainie oraz przez skargę Czech na Polskę ws. kopalni i elektrowni w Turowie. Szansą na ożywienie współpracy w ramach Grupy będzie przyszłotygodniowe spotkanie prezydentów w Pradze.