Soczi 2014. Złoty Podladtchikov, White bez medalu!

Szwajcar Iouri Podladtchikov zdobył złoty medal w snowboardowym halfpipe’ie. Pozostałe krążki wywalczyli Japończycy. Drugi był Ayumu Hirano, a trzeci Taku Hiraoka. Poza podium uplasował się wielki faworyt Shaun White. Amerykanin zwyciężał na igrzyskach dwukrotnie. Przed czterema laty był najlepszy w Vancouver. W kwalifikacjach odpadł jedyny startujący Polak – Michał Ligocki.

Zawodników podzielono na dwie grupy, w których rywalizowali o wejście do finału. Najlepszym wynikiem kwalifikacji mógł pochwalić się Shaun White. Amerykanin uzyskał notę 95,75 pkt. Gorszy wynik osiągnął 15 – letni Ayumu Hirano. Japończyk wygrał swoją grupę i bezpośrednio awansował do finału. Mistrzowi olimpijskiemu Iouriemu Podladtchikovowi nie udało się uniknąć półfinałów. Szwajcar okazał się w nich najlepszy.

W dzisiejszym finale udział wzięło dwunastu zawodników. Po pierwszej serii przejazdów na prowadzeniu był Ayumu Hirano. Młody Japończyk uzyskał notę 90,75 pkt. Nowy mistrz olimpijski zajmował trzecią pozycję. Słabo pojechał Shaun White. Amerykanin dwukrotnie upadł i z oceną 35 pkt. zajmował przedostatnie miejsce. Drugi przejazd to popis Podladtchikova, który rywalizację ukończył z notą 94,75 pkt. Bliski pokonania Szwajcara był 15 – letni Hirano, jednak nota 93,50 pkt. wystarczyła do zdobycia srebrnego medalu. Ostatnim startującym zawodnikiem był White. Tym razem Amerykanin nie upadł, ewolucje wykonywał świetnie, jednak dwukrotnie miał problemy przy lądowaniu. Zawody ukończył z notą 90,25 pkt. i do trzeciego Hiraoki stracił 2 „oczka”.

Na kwalifikacjach walkę o medale zakończył Michał Ligocki. Polak uzyskał w swojej grupie 16. wynik. Podczas pierwszego przejazdu zaliczył upadek przy pierwszej ewolucji. W drugim uzyskał notę 55 pkt.