Izrael: parlament przegłosował prawo o karze śmierci dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu skazanych za terroryzm
Izraelski parlament przegłosował w poniedziałek wieczorem ustawę ustanawiającą karę śmierci jako domyślną karę dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, skazanych przez sąd wojskowy za terroryzm.
Prawo to w praktyce przewiduje karę śmierci wyłącznie dla Palestyńczyków i wyraźnie wyklucza obywateli Izraela.
Kneset Izraela zatwierdza w trzech wersjach ustawę o „egzekucji palestyńskich więźniów”
Ben Gvir próbował otworzyć butelkę szampana w sali Knesetu, by uczcić zatwierdzenie ustawy o karze śmierci dla palestyńskich więźniów, ale strażnicy Knesetu mu na to nie pozwolili. https://t.co/vr51ulVbBO pic.twitter.com/cv0hb2hsbY
— Wojciech Balcerzak (@Wbalcerzak87) March 30, 2026
Jeszcze przed głosowaniem projekt ustawy spotkał się z krytyką ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii, którzy ocenili, że ma on dyskryminujący charakter wobec Palestyńczyków.
PAP



