fot. FB AKSiM

Ambasador Izraela w Polsce podczas konferencji w toruńskiej AKSiM: Nie możemy wyobrazić sobie współczesnego Izraela bez naszych polskich korzeni

W murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu 19 stycznia odbyło się spotkanie z ambasadorem Izraela w Polsce. Dr Yacov Livne wygłosił wykład o „Podstawach budowania dobrych relacji między narodem polskim i izraelskim”. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek oraz wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.

Spotkanie otworzył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Trzeba rozmawiać i to rozmawiać na argumenty – siła argumentu, a nie argument siły. Argument prawdy, dobra wspólnego, argument poszanowania siebie, godności drugiego człowieka – tego właśnie potrzeba – zaznaczył redemptorysta.

Dr Yacov Livne w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że Żydzi i Polacy mają niezwykłą wspólną historię i dziedzictwo.

Nawet gdybym miał 15 dni, to nie byłym w stanie przedstawić wniosków, tego, co wspólnie robiliśmy ponad tysiąc lat czy rzeczy, które wspólnie stworzyliśmy. Nie możemy wyobrazić sobie współczesnego Izraela bez naszych polskich korzeni – zauważył gość Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Ambasador Izraela zwrócił też uwagę, na Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, czyli odważnych Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Wskazał, że wielki krok w dialogu polsko-izraelskim, dialogu chrześcijaństwa z judaizmem wykonał papież Jan Paweł II.

Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, odnosząc się do relacji polsko-izraelskich, wskazał, że niezwykle ważne jest to, jak mówi się o historii oraz jak się ją pokazuje.

Historia jest historią i jej się nie zmieni. Wydarzenia z historii są takie, jakie były i nikt nie jest w stanie ich zmienić. Natomiast może być różna narracja o tych wydarzeniach, może być różna interpretacja zdarzeń i może być różne spojrzenie na te same fakty, w zależności od tego, z której strony na nie patrzymy. I to jest niezwykle ważne – jak tę historią podawać, jak o niej mówić, co w niej uwypuklać, bo obok faktów są również emocje i te emocje są niezwykle w kształtowaniu naszych wspólnych relacji – podkreślił szef resortu edukacji.

W sąsiedztwie toruńskiej AKSiM znajduje się Park Pamięci Narodowej, gdzie upamiętniono Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. Nasi rodacy są również upamiętnieni w Kaplicy Pamięci w pobliskim Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

 

 

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl