fot. PAP/Art Service 2

„Kolej plus” w Małopolsce

W województwie małopolskim zrealizowane zostaną cztery projekty w ramach programu „Kolej Plus”. Inwestycje dotyczą modernizacji istniejących tras i budowy nowych, zapewniających m.in. sprawne połączenia z Krakowem.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1522169911447064576

Dofinansowaniem objęta zostanie budowa połączeń kolejowych z Krakowa do Olkusza, Myślenic i Niepołomic. Rządowa dotacja przeznaczona zostanie także na rewitalizację linii kolejowej na odcinku Gorlice – Jasło.

Wartość projektów to prawie 1 mld 200 mln zł. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, wskazał, że samorządowcy wykazują duże zainteresowanie programem. To dowód na to, że rozwój kolei jest istotnym elementem walki z wykluczeniem komunikacyjnym – dodał.

– Aktywność samorządu będzie skutkowała nowymi połączeniami i odbudową połączeń. Przypomnę o Niepołomicach, gdzie ponad 20 lat temu zlikwidowane połączenie kolejowe spowodowało olbrzymie kłopoty w komunikacji. Te problemy do dziś odczuwają kolejne pokolenia mieszkańców regionu. Przywrócone i przyspieszone zostaną funkcje komunikacyjne Gorlicom. Podobne jak w przypadku Olkusza będziemy mieli do czynienia ze skróceniem podróży do Krakowa o kilkanaście minut. Dzisiaj jest to olbrzymie wyzwanie – poinformował minister infrastruktury.

W ramach programu „Kolej Plus” dofinansowaniem zostanie objętych ponad 1200 km linii kolejowych. Powstaną też nowe mijanki i łącznice kolejowe. Pula programu wynosi ponad 11 mld złotych. Środki pozwolą na dofinansowanie 34 projektów inwestycyjnych w 11 województwach. Program będzie realizowany do 2028 roku.

RIRM

drukuj