Polacy za granicą. Lewandowski trafia jak na zawołanie, Kapustka puka do drzwi reprezentacji

Odpoczynek był potrzebny Robertowi Lewandowskiemu. Polak, który pauzował w meczach kadry z Urugwajem i Meksykiem, powrócił do pełni sił i dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w starciu z Augsburgiem. Jasny sygnał w stronę Adama Nawałki wysyła Bartosz Kapustka – autor jedynego gola dla Freiburga w przegranej batalii z Wolfsburgiem.

Nowa fryzura i nowa jakość na boisku – Robert Lewandowski rozstrzygnął losy rywalizacji z Augsburgiem. Jeszcze przed przerwą Polak wykorzystał podanie Arturo Vidala i w pojedynku sam na sam uderzył obok wybiegającego z bramki golkipera rywali. Po zmianie stron ręce same składały się do oklasków. Precyzyjną centrą z prawej strony boiska  popisał się Joshua Kimmich, a kapitan biało-czerwonych z pierwszej piłki uderzył w kierunku dalszego słupka, nie do obrony.

Portal whoscored.com ocenił występ Lewandowskiego na 8.95. W tym sezonie Polak – w samej Bundeslidze – uzbierał 13 trafień. Wykorzystał tym samym absencję odsuniętego od drużyny napastnika Borussii Dortmund – Pierre’a-Emericka Aubameyanga i samotnie – z przewagą trzech goli – lideruje klasyfikacji strzelców.

Na wysokie obroty we Freiburgu nareszcie wskoczył Bartosz Kapustka. Pomocnik reprezentacji Polski pojawił się na murawie w 53. minucie i poderwał swój zespół do ataku. Indywidualna akcja na prawym skrzydle zakończyła się kontaktowym golem, a futbolówka poleciała pod poprzeczkę bramki strzeżonej przez Koena Casteelsa. To pierwsze trafienie całego zespołu w lidze od blisko miesiąca. Po raz ostatni z zerem przy wyniku Freiburg rozstał się 22 października. Przełamanie złej passy niewiele pomogło. Całe spotkanie 3:1 wygrał bowiem VfL Wolfsburg.

We Włoszech z dobrej strony pokazał się Piotr Zieliński. Pomocnik – podobnie jak Kapustka – pojawił się na murawie w drugiej połowie. Kluczowa dla losów spotkania z Milanem była 73. minuta, kiedy Polak wykorzystał centrę Driesa Mertensa i samotnie pobiegł w kierunku bramki rywali. Z ostrego kąta zmieścił futbolówkę między nogami golkipera gości, co ostatecznie przesądziło o wygranej SSC Napoli (2:1). Portal whoscored.com ocenił występ Zielińskiego na 7.02. To wysoko, biorąc pod uwagę 16 kontaktów z piłką.

* * *

Bundesliga (Niemcy) – 12. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90. minut i dwa gole w wygranym 3:0 domowym starciu z Ausburgiem
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – poza kadrą meczową na pojedynek z Freiburgiem (kontuzja pleców)
Bartosz Kapustka (SC Freiburg)
– od 53. minuty w rywalizacji z Wolfsburgiem (gol na 1:2)

Serie A (Włochy) – 13. kolejka:

Łukasz Skorupski (AS Roma) – na ławce rezerwowych w domowym starciu z Lazio (2:1)
Piotr Zieliński (SSC Napoli)
– od 69. minuty w pojedynku z Milanem (gol na 2:0)

Premier League (Anglia) – 12. kolejka:

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90. minut w wyjazdowej rywalizacji z Burnley (0:2)
Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion)
– do 46. minuty w przegranym 0:4 pojedynku z Chelsea

Championship (Anglia) – 17. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – do 68. minuty w zremisowanym 2:2 meczu z Ipswich
Paweł Wszołek (QPR) – na ławce rezerwowych w przegranej batalii z Aston Villą (1:2)

Parva Liga (Bułgaria) – 16. kolejka:

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad) – 90. minut w zwycięskim starciu z Łokomotiwem Płowdiw (3:0)

Premier League (Ukraina) – 16. kolejka:

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – na ławce rezerwowych w wygranym 2:0 wyjazdowym meczu z Zirką Kropywnycki

Jupiler League (Belgia) – 15. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – poza kadrą meczową w zwycięskim 2:1 starciu z Mouscron (żółte kartki)