fot. PAP

Wieczór kolęd tradycyjnych i patriotycznych

O godzinie 16.30 w kościele św. Maksymiliana w Częstochowie rozpocznie się 173. wieczór śpiewania kolęd. Wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą”.

Muzyczne spotkanie organizuje Koło Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Polskich Pieśni. Przed wspólnym śpiewem zgromadzeni podzielą się opłatkiem i złożą sobie noworoczne życzenia. Dalszą część spotkania stanowić będzie recytacja poezji oraz śpiew kolęd – tradycyjnych i patriotycznych.

Wśród tych drugich znajdą się utwory legionowe, harcerskie, powstańcze, partyzanckie. Nie zabraknie też tych, które słyszane były w niemieckich i sowieckich łagrach, komunistycznych więzieniach, czy zapamiętanych z okresu stanu wojennego. Ponadto, będzie można obejrzeć galerię malarstwa „W stronę światła”  autorstwa Aleksandra Markowskiego.

– Wieczór będzie prowadzony przez znanego częstochowskiego malarza Aleksandra Markowskiego. On będzie prowadził wieczór poezji, dzielenia się opłatkiem, muzyki, wspólnego śpiewania kolęd tradycyjnych ocalonych od zapomnienia, kolęd patriotycznych, legionowych, harcerskich, partyzanckich, kresowych i kolęd Orląt Lwowskich, powstańców warszawskich, kolęd z niemieckich i sowieckich łagrów, komunistycznych więzień, stanu wojennego. To będzie jego 173. wieczór. Kolędowania to są wieczory poezji, muzyki. Pan Aleksander Markowski oddaje talenty i umysł żeby nie zatracić wielkich wartości – powiedział  ks. Gabriel Maciejewski, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Częstochowie.

Wieczory patriotyczne organizowane są w różnych częściach Częstochowy m.in. w ośrodku Gaude Mater, liceum im. Słowackiego. Jak dodaje ks. Gabriel Majewski angażowana jest w nie młodzież (młodzi grają, śpiewają). Kapłan dodaje, że dziś ludzi, którzy tym żyją jest coraz mniej.

Wstęp na dzisiejszy wieczór w kościele św. Maksymiliana w Częstochowie pt: „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą” jest darmowy.

RIRM

drukuj